11. novembra sa rozozvučia zvony pripomínajúce hodnoty mieru

11. novembra sa rozozvučia zvony pripomínajúce hodnoty mieru

Pred 102 rokmi – 11. novembra 1918 o 11. hodine a 11. minúte sa skončila prvá svetová vojna. Stalo sa tak podpísaním prímeria po štvorročnom konflikte plnom krviprelievania a bolesti nielen vojakov, ale aj obetí mimo vojnových bojísk.

  1. novembra 1918 došlo k podpisu prímeria medzi Spojencami a Nemeckom vo vlakovom vozni v Le Francport neďaleko mesta Compiégne na severe Francúzska. Hlavnými signatármi boli vrchný veliteľ spojeneckých síl maršál Ferdinand Foch a nemecký zástupca Matthias Erzberger. Na záver kapitulačného aktu zaznela salva.

Dva roky nato prijali vojnoví veteráni kvet červeného maku za symbol vojnových veteránov a spomienky na vojnové hrôzy. Symbol má pôvod v básni In Flanders fields (doslova ,,Na poliach Flámska“), ktorú v roku 1915 napísal kanadský chirurg John McCrae, ktorý slúžil neďaleko belgického mesta Ypres. Na západnom fronte videl bolesť, útrapy a smrť vojakov, ktoré sa ho hlboko dotýkali. Písanie poézie mu pomáhalo vyrovnať sa s ťažobou vojny. Červený mak z jeho básne je obrazom preliatej krvi na svetových bojiskách.

Deň vojnových veteránov si celosvetovo pripomíname 11. novembra, v niektorých krajinách tento deň nazývajú aj Deň veteránov či Deň červených makov.  Položením kvetov na hroby vojakov a zapálením sviečky si aj na Slovensku už tradične pripomíname tento deň, ktorý evokuje aj hlboké zamyslenie nad príčinami, ale aj podstatou vojen, a z toho vyplývajúce umieranie vojakov na bojiskách.

Deň vojnových veteránov je aj možnosťou, kedy je potrebné naplno vnímať hodnotu slobody a mieru a uvedomiť si, že nie sú samozrejmosťou. Prejavy úcty k obetiam prvej svetovej vojny si aj Slovensko každoročne pripomína mnohými aktivitami, ktorých účastníci sú označení symbolom červeného maku. Tento deň sme si po minulé roky pripomínali pietnou spomienkou aj v našom meste v areáli Parku zmierenia. Vzhľadom na súčasnú situáciu sa v tomto roku neuskutoční.

Na počesť všetkých vojnových veteránov sa však aj dnes rozozvučia zvony kostola sv. Bartolomeja v Čadci, aby sme si pripomenuli túto historickú udalosť. Hlahol zvonov je aj pripomenutím hodnoty mieru, pripomenutím padlých a výzvou na zastavenie vojen.

Vážení občania, dovoľujeme si Vás vyzvať, aby ste si aj Vy v tomto čase uctili pamiatku všetkých padlých, venovali im symbolicky 11 minút zamyslenia, zastavenia. Oceňme dar slobody, spomeňme si na tých, ktorí zahynuli vo vojnách a prosme o ukončenie všetkých vojnových konfliktov.

Zdroj: mesto Čadca

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať