30 rokov Múzea liptovskej dediny Pribylina

30 rokov Múzea liptovskej dediny Pribylina
Foto: ŽSK

Liptovské múzeum, v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, si počas dvoch augustových dní, konkrétne 13. a 14. augusta pripomenie krásne výročie – 30 rokov od otvorenia Múzea liptovskej dediny Pribylina. Pri tejto príležitosti pripravilo múzeum bohatý kultúrny ako aj odborný program.

Pestrý program začína v piatok 13. augusta 2021 a Liptovské múzeum bude v tento deň v rytierskej sále renesančného kaštieľa z Parížoviec na konferencii venovanej témam súvisiacich s minulosťou, prítomnosťou a budúcnosťou múzeí v prírode, hostiť odborníkov z iných múzeí a kultúrnych inštitúcií. Na konferencii sa okrem zástupcov Liptovského múzea a zriaďovateľa, Žilinského samosprávneho kraja, zúčastnia aj múzejníci z Kysuckého múzea, Ľubovnianskeho múzea – Hradu v Starej Ľubovni, Slovenského banského múzea – Banského múzea v prírode a Pamiatkového úradu SR.

V poobednú hodinu o 15:00 je plánovaná vernisáž výstavy s názvom Splietanie prúdov génia loci. 30 rokov Múzea liptovskej dediny Pribylina, ktorá všetkým návštevníkom predstaví vznik, budovanie a tri desiatky čulých rokov tohto jubilujúceho múzea v prírode.

Na podvečernú hodinu je naplánované slávnostné zasadnutie Múzejnej vedeckej rady Liptovského múzea, kde budú jej členovia diskutovať o ďalšom odbornom smerovaní tejto fondovej inštitúcie.

Sobotný program je zameraný prevažne na návštevníka túžiaceho zažiť pestrý kultúrny program. Počas celého dňa sú pripravené tvorivé aktivity pre deti, kurátorské prehliadky novej výstavy ako aj stretnutie partnerov v rámci úspešného projektu Otvorené múzeá – rozšírenie programových možností kultúrnych inštitúcií v poľsko – slovenskom pohraničí.

Hlavný kultúrny program začína v sobotu 14. augusta 2021 napoludnie. Ako prví vystúpia Fujaristi z Liptova pod vedením Ľubomíra Lauku, nasledovať ich budú mladí Liptovskí heligonkári. Pripravené sú aj vystúpenia multiinštrumentalistu Michala Smetanku a Folklórneho súboru Liptov. Kultúrny program obohatia aj dve diskusie. Prvá s bývalými riaditeľmi Liptovského múzea bude venovaná vzniku a budovaniu múzea v prírode, druhá zase víziám a budúcnosti tejto najnavštevovanejšej expozície Liptovského múzea. Počas kultúrneho programu ocení vedenie múzea aj osobnosti a inštitúcie, ktoré sa v minulosti zaslúžili o jeho vybudovanie a bezproblémovú prevádzku. Bodkou za nesmierne bohatým kultúrnym programom a celými oslavami bude vystúpenie ochotníkov združených v Divadle Hubová, ktorí predvedú veselohru Jána Chalúpku Všetko naopak.

Organizátori srdečne pozývajú všetkých záujemcov do Múzea liptovskej dediny Pribylina, aby spoločne oslávili tri dekády jeho bezproblémovej existencie. Príďte do múzea, kde je všetko bezpečné a zažijete kultúrny zážitok aj v tejto ťažkej dobe.

Zdroj: Liptovské múzeum

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať