ACTS OF BODY-ORNAMENTOLOGY

ACTS OF BODY-ORNAMENTOLOGY

Konať telesnosť môže byť bežnosťou aj umeleckým aktom. Telo ako matrica. Určité gestá môžeme odpozorovať, ale ich morálna implikácia skrze seba-realizáciu je neprenosná. Konal som akty tela – premeny, zápisy skrze tetovania, tribalizmus a časovosť, zápisy (zlej) pamäte, gestá estetiky ošklivosti, ktoré nemajú inšpirovať, ale byť referenčným rámcom.
Pandémia izolovala fyzické telo, dívali sme sa na seba nevyhnutne častejšie. Sprievodným pocitom bola úzkosť, osamotenie, telo nedrží pokope, rozkladá sa, dekonštruuje na systém odkazov, entít. Rovnako tak ucelená vizuálna stopa permanentného tetovania sa ohýba. Jednotiacim aktom je pretetovanie identickou stopou (horizontálne linky), ktoré vytemňujú individuálnu mytológiu a zneprehľadňujú vonkajšie čítanie. Exploitácia sa premieňa na inverzitu, telo depersonalizované sa stáva paradoxne osobné. Divák sa pozerá na „nové“ telo, syntetické a zrkadlí vlastnú telesnosť.
Projekt predstavuje niekoľko modulov (prostredí) dekonštruovanej telesnosti v horizontálnej, vertikálnej aj kolmej inštalácií – syntetické „kože“ s odtlačkami reálnej tetováže autora v nových vizuálnych vzťahoch.

Adam MACKO (*1989, Levoča) je absolventom doktorandského štúdia na Katedre maľby Fakulty výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici (školiteľ doc. Mgr. art. Ján Triaška, ArtD.) V tvorbe skúma hybridný potenciál maľby a intermediálne presahy, venuje sa posthumanistickým teóriám a inštitucionálnej fragmentácii. Zaujíma sa o možnosti prepisu telesnosti a časozbernej performativity do rôznych typov médií – od tradičných maliarskych techník, materialistických záznamov malého objektu cez digitálny obraz. Predmetný cyklus prepája fragmentovanú telesnosť s vrstveným kódom evokujúcim úzkosť izolácie cez syntetický obraz. V umeleckej teórií sa venuje inštitucionálnej fragmentácií, posthumanistickým teóriám telesnosti a periférnej tvorbe umeleckých komunít. Je kurátorom v nezávislej galérií EQO v Spišskom Hrhove. Kurátorsky pripravil projekty aj pre Galériu umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi, galériu Šopa v Košiciach, Industru v Brne či Schemnitz Gallery v Banskej Štiavnici. Žije a tvorí v Levoči.

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať