Ako sa v súčasnej pandemickej situácii bezpečne pohybovať v horách? Odpovedá záchranár Jozef Gašica

Ako sa v súčasnej pandemickej situácii bezpečne pohybovať v horách? Odpovedá záchranár Jozef Gašica

Ako sa v súčasnej pandemickej situácii bezpečne pohybovať v horách? Môžeme posilniť imunitu napríklad prechádzkami a pohybom v prírode? Vo vysokohorskom teréne už panujú zimné podmienky. Nepodceňujme prípravu na turistiku! Otázky na člena dobrovoľnej Horskej služby Malá Fatra, Jozefa Gašicu.

Môžeme vôbec v súčasnej pandemickej situácii chodiť na túry do hôr a do lesa?

Ústredný krízový štáb na to pamätal vo výnimkách v pohybe, takže legislatívne je to možné v rámci extravilánu obce, mesta a myslím, že Bratislava a Košice majú povolené lesy blízko mesta. Samozrejme treba priebežne sledovať vývoj pandemickej situácie a nariadenie Ústredného krízového výboru.

Je samostatný pohyb v horách bezpečný? Napríklad koľko ľudí môže byť spolu v skupine?

Skupina osôb je podľa momentálneho nariadenia obmedzená na 6 ľudí. Je lepšie mať menšiu skupinku, prípadne dodržiavať odstupy, tiež nasadiť si rúško, keď sa nedá udržať rozostup. Samostatný pohyb nie je bezpečný, ak sa už niekto vyberie sám na turistiku, je dobré oboznámiť blízkej osobe, kamarátovi, alebo rodine trasu výletu a predpokladaný čas návratu. Po návrate sa ohlásiť, že som doma a v poriadku, aby kamarát nezačal zbytočne pátrať, alebo nežiadal o pomoc núdzovú linku.

Nielen v týchto dňoch je imunita dôležitá. Môžete nám odporučiť napríklad 5 základných pravidiel ako ju priebežne počas roka posilňovať?

Základné pravidlá sú skôr pre imunológov. Odporúčam udržiavať si kondíciu pravidelným pohybom na čerstvom vzduchu, zdravo sa stravovať, otužovanie – sauna, ľadové kúpanie, relaxovať a dobre spať, udržovať si dobrú náladu a zmysel pre humor.

Pohyb vo vysokohorskom teréne bude s príchodom zimy opäť náročnejší. Aké zásahy často riešite? Čomu by sa turisti mali vyvarovať?

S príchodom zimy sa skracujú dni a predlžujú noci. Počasie býva sychravé a na chodníku býva sneh. Ľudia vyrážajú na túru ako v lete a nestihnú sa do tmy vrátiť. Majú málo teplých tekutín a oblečenia, nemajú čelové svietidlá.

Treba si dať pozor a jesennú turistiku plánovať zodpovedne, s časovou rezervou. Do vysokohorského prostredia už treba pribaliť aj protisklzové návleky na topánky. Prípadne ak sa chystáte na nejaký náročný prechod sedlom, kde už môže byť ľad a tvrdý sneh, tak netreba zabudnúť mačky, prilbu a cepín.

V tomto období by sa mali turisti vyvarovať najmä rizikovým túram a dávať si väčší pozor, keďže náš zdravotný systém je momentálne dosť vyťažený a záchrana sa ku zranenému nemusí dostať najrýchlejšie. V nemocnici môže byť obmedzená starostlivosť z dôvodu pandemickej situácie. Samozrejmosťou je aj plne nabitý telefón s napísaným núdzovým záchranárskym číslom v oblasti, v ktorej sa budeme pohybovať. Pre celé územie Slovenska je to minimálne číslo 112, v ostatných pohoriach môžu byť ďalšie predvoľby priamo na záchranné organizácie pokrývajúce danú oblasť.

foto: Jozef Gašica, Horská služba Malá Fatra – dobrovoľná organizácia

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať