Bábková Žilina 2022 – Živý festival

Bábková Žilina 2022 – Živý festival

Milé diváčky, milí diváci,

Bábkové divadlo Žilina si vás dovoľuje pozvať na 7. ročník festivalu Bábková Žilina 2022, ktorý sa bude konať výnimočne počas víkendu, v dňoch 13., 14. a 15. mája 2022.

Festivalový program zahŕňa aj v tomto roku tie najlepšie inscenácie, ktoré vznikli na profesionálnej slovenskej bábkarskej scéne pred pandémiou, i počas nej. Obdobie poznačené opatreniami výrazne zasiahlo do tvorby všetkých divadelných zoskupení. Aj preto je produkcia nových predstavení signálom, že bábkové divadlo žije a dokonca reflektuje nové trendy.

Neobyčajne živé podujatie bude hostiť aj zahraničné divadlo a koncerty. Organizátori festivalu veria, že festival osloví všetky vekové kategórie, ako bývalo zvykom aj počas uplynulých ročníkov. Výber predstavení je skutočne bohatý a svoje miesto si v ňom nájdu aj batoľatá. Organizátori pozývajú na festival najmä rodiny s deťmi. Nakoľko sa bude toto podujatie konať od piatku do nedele, môže predstavovať netradičný a originálny spôsob trávenia víkendu v spoločnosti tých najlepších bábkových predstavení i účinkujúcich.

V programe dominujú taktiež predstavenia pre mládež a dospelých. „Umelci, pôsobiaci na poli bábkového a objektového divadla reflektujú témy, ktoré sa viac či menej dotýkajú či už detského, alebo dospelého diváka,“ hovorí riaditeľka festivalu, Jana Eliášová, a dodáva, že súčasné bábkové divadlo využíva nespočetne veľa nových a atraktívnych výrazových prostriedkov. „Sme radi, že festival je o kontrastoch a rozmanitosti, ktoré môžu návštevníkov zaujať a inšpirovať.“

Verejnosť má možnosť vybrať si dovedna z pätnástich bábkových inscenácií, ktoré vznikli v kamenných a nezávislých divadlách.  Hosťom festivalu je Divadlo Alfa z Plzne, ktorého produkcie mali možnosť vidieť diváčky i diváci aj počas 6. ročníka festivalu.

Priestor opäť dostali aj študentky a študenti Katedry bábkarskej tvorby Vysokej školy múzických umení v Bratislave, ktorí budú na festivale hosťovať s neobyčajne pútavou a dobrodružnou absolventskou inscenáciou pre rodiny s deťmi. Chýbať nebude ani tradičný sprievod bábkarov a bábok mestom. Oficiálne otvorenie festivalu sa uskutoční po sprievode na Mariánskom námestí. Sprievod tento rok opäť rozozvučia študenti žilinského konzervatória. Festival tak doslova ovládne mesto, o čom svedčia aj miesta konania jednotlivých predstavení; Mestské divadlo Žilina, klub Labyrint, Stanica Záriečie, Nová Synagóga a samozrejme Bábkové divadlo Žilina. Ožije taktiež divadelná záhrada, v ktorej sa budú konať denné predstavenia pre deti. Vo večernom hudobnom programe festivalu figurujú bratia Geišbergovci a projekt mladých hercov – Orchester Jeana Valjeana. Obe hudobné telesá trvalo pôsobia na poli činoherného i bábkového divadla. Tvárou festivalu a festivalovým „sprievodcom“ bude aj tentokrát známy komik a bývalý žilinský bábkar Juraj Šoko Tabaček.

Siedmy ročník festivalu sa koná pod záštitou predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej a primátora mesta Petra Fiabáneho. Festival vzniká s podporou Fondu na podporu umenia, Žilinského samosprávneho kraja, mesta Žilina, a ďalších sponzorov.

Príďte si vychutnať živé bábkové divadlo tak, ako ho nepoznáte. Tešíme sa na stretnutia s vami!

Matej Truban,
dramaturg festivalu Bábková Žilina 2022

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať