Barlatón sa tento rok koná virtuálne, aj napriek tomu opäť pomáha

Barlatón sa tento rok koná virtuálne, aj napriek tomu opäť pomáha

Barlatón vznikol ako stávka dvoch hendikepovaných Liptákov – Dalibora Novotného a Ivana Šobáňa, ktorí vtedy prešli na barlách z Liptovského Mikuláša do Liptovského Hrádku. Tento rok sa podujatie koná virtuálne. Mesto Liptovský Hrádok o tom informuje na svojej stránke.

Postupne tento symbolický benefičný prechod zdravých i zdravotne znevýhodnených, športovcov aj nešportovcov, peších, bežcov a cyklistov získaval na popularite. „Svojou účasťou všetci symbolicky prejavujeme podporu a úctu všetkým hendikepovaným ľuďom z regiónu. Vyzbierané prostriedky vždy venujeme na podporu hendikepovanej rodiny (na nákup hendbajku, špeciálnej trojkolky alebo iných športových pomôcok),“ vysvetlila Jana Mrlianová, správkyňa Komunitnej nadácie Liptov, ktorá Barlatón organizuje.

Tento, v poradí už šiesty ročník bol, z pochopiteľných dôvodov, iný ako tie predchádzajúce. „Obmedzil nás koronavírus. Nechceli sme pretrhnúť sieť Barlatónu a tak sme vymysleli virtuálny beh. Ľudia sa od 18. mája 2020 do polnoci 30. mája 2020 môžu zapojiť a symbolicky podporiť našu myšlienku,“ povedala Jana Mrlianová. Tesne pred štartom mali zatiaľ zaregistrovaných cez 250 účastníkov a vyzbieraná suma presahovala 3000 eur.

Barlatón symbolicky odštartoval v sobotu 30. mája 2020 dopoludnia pred Mestským úradom v Liptovskom Mikuláši. Ivana Šobáňa a Dalibora Novotného spolu s malým sprievodom na trať z Liptovského Mikuláša na Borovú Sihoť odštartovali primátor Liptovského Hrádku Branislav Tréger a primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč spolu so svojim zástupcom Rudolfom Urbanovičom.

„Pred desiatimi rokmi som si vôbec nemyslel, že z našej stávky s Ivanom Šobáňom môže vzniknúť podujatie takéhoto rozsahu. Niekedy som behal v Košiciach maratón. Keď som už mal barle a stretol som Ivana, podpichol som ho, že niekedy si spolu zabeháme barlatón. Barlatón – maratón, tak vlastne vznikol aj názov,“ ochotne sa pred štartom vrátil do minulosti Dalibor Novotný.

Pôvodne chcel na prvom ročníku Ivana Šobáňa len povzbudiť, no na štarte sa rozhodol, že aj on absolvuje trať. „Nakoniec som došiel do cieľa v Liptovskom Hrádku. Na štadióne bola úžasná atmosféra, bol vtedy športový deň. Postupne sa z Barlatónu vďaka Komunitnej nadácii Liptov stala takáto veľká charitatívna akcia. Vlani som mal slzy v očiach, keď bolo na štarte viac ako 600 ľudí. Peniažky, ktoré sa vyzbierajú zo štartovného, idú na pomoc hendikepovaným ľuďom. Je to niečo úžasné,“ neskrýval radosť Dalibor Novotný.

Zdroj: Mesto Liptovský Hrádok

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať