Bude to pýchou Turca. Starosta Rakova Patrik Antal vyzýva k podpore projektu mauzólea

Bude to pýchou Turca. Starosta Rakova Patrik Antal vyzýva k podpore projektu mauzólea

Obec Rakovo sa zapojila od hlasovacej iniciatívy Nadácie VÚB – Poklady Slovenska, ktorá sa orientuje na záchranu kultúrnych pamiatok na Slovensku. Do finále projekt postúpil ako jediný zo Žilinského kraja a šance na víťazstvo sú veľké.

Nominované projekty prešli výberovým procesom odborníkov, pričom do finálovej 9-tky sa spomedzi 545 prihlásených dostalo aj Mauzóleum Rakovských v Rakove. Projekt s najväčším počtom hlasov získa grant na rekonštrukciu do výšky 50-tisíc eur.  Starosta obce Patrik Antal prezradil detaily o podpore projektu ale aj ďalšie zaujímavosti z obce.

Novogotická kaplnka v Rakove je poslednou stavebnou pamiatkou v obci, spojenou s rodinou Rakovských – známym zemianskym rodom z tejto oblasti Turca. Jeho najvýznamnejšími členmi boli Juraj Rakovský, od r. 1558 kráľovský komorník a vicepalatín Uhorského kráľovstva, a pozornosť si zaslúži aj náš prvý humanista a básnik Martin Rakovský. Stavbu s trojpodlažnou vežou, inšpirovanú gotickými kostolmi postavili v roku 1906. V kaplnke našli miesto posledného odpočinku šiesti príslušníci rodu, ktorí žili v 19. a zač. 20. stor. Dlhodobo chátrajúci objekt už viac ako 10 rokov pomaly opravuje obec.

Zdroj: obec Rakovo

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať