Bytčiansky zámok, jeden z mála na Slovensku v pôvodnom renesančnom vzhľade

Bytčiansky zámok, jeden z mála na Slovensku v pôvodnom renesančnom vzhľade

Pozornosť návštevníkov severozápadného Slovenska si zaslúži bytčiansky zámok – renesančný klenot Slovenska. Renesančná stavba so sobášnym palácom v centre obce Bytča, ležiacej prevažne na pravom brehu Váhu, v Bytčianskej kotline. Je jedným z mála renesančných kaštieľov na Slovensku, ktoré si zachovali pôvodný vzhľad nenarušený neskoršími prístavbami. Postavili ho v rokoch 1571 až 1574 na starších gotických základoch vodného hradu. Masívna budova so štvorhranným pôdorysom so stredovým dvorom a s arkádami má na nárožiach okrúhle bašty. Steny arkád na nádvorí zdobia nástenné maľby biblických a historických osobností. Uprostred severného krídla stojí šesťposchodová veža s renesančnou s grafitovou výzdobou.

Ďalšou budovou v areáli kaštieľa je tzv. Sobášny palác, jediný svojho druhu na Slovensku, ktorý dal v roku 1601 postaviť jeho majiteľ uhorský palatín Juraj Thurzo. V paláci sa organizovali svadobné hostiny jeho siedmich dcér. Dnes sú to výstavné priestory a v objekte kaštieľa sídli Štátny archív.

V bytčianskom kaštieli slúžil  začiatkom 18. storočia ako vojak aj legendami opradený zbojník Juraj Jánošík – slovenský ľudový hrdina.

Dnes poskytuje Bytčiansky zámok svoje priestory Štátnemu oblastnému archívu. Zámocký areál slúži návštevníkom na prechádzky, posedenie v prírode, kde si môžu vychutnať výhľad na zámok alebo palác, či studňu s drakom, ktorá sa nachádza v strede areálu.

Zdroj:https://slovakia.travel/bytciansky-zamok

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať