Čo nás spája a zbližuje…

Čo nás spája a zbližuje…

Počas  víkendu 20.-21.11.2021 sa v Martine uskutočnilo podujatie „Čo nás spája a zbližuje“, ktorého usporiadateľom bolo Občianske združenie Step Art so sídlom v Dolnom Kalníku. Projekt  je financovaný z dotácie Fondu na podporu kultúry národnostných menšín v roku 2021 – rómska menšina, ako  podpora výchovy a vzdelávania detí a mládeže v oblasti práv národnostných menšín.

Pôvodne sa malo konať jedno ucelené trojdňové podujatie, zavŕšené záverečným workshopom – bašavelom. Z dôvodu nepriaznivej pandemickej situácie v okrese Martin sa zámer organizátorov musel operatívne upraviť – uskutočnili sa teda aspoň plánované workshopy a tvorivé dielne s lektormi, a to v režime OP. Napriek tomu sa ich počas dvoch dní  aktívne zúčastnilo viac ako 30 detí a mladých ľudí. So záujmom sa zapájali do pripravených aktivít – počas soboty to boli predovšetkým tanečné workshopy. Viedli ich striedavo Mgr. Miroslav Balog / Spunkey BKP, Wahe Akopjan, Adam Kmeť a Marcela Hrúzová.

V nedeľu sa účastníci podujatia rozdelili do viacerých skupín – úvod dňa patril spoločnému stretnutiu v sále, hudobno-tanečnému workshopu a príprave na tvorivé dielne. Následne lektori Spunkey a Wahe so svojimi skupinami  vyrazili do terénu a venovali sa videomakingu (natáčanie videoklipu) a fotografickému workshopu. Adam a Marcela spolu s lektormi Street Art Academy so skupinkou účastníkov tvorili  graffiti.

Záverečné stretnutie v sále na záver dvojdňových tvorivých aktivít sa nieslo v atmosfére rozprávania a zhrnutia zážitkov, poznatkov a diskusie s lektormi. Zmiešaná energia, ktorá sa vygenerovala zo spoločných aktivít, podčiarknutá osobným vkladom  každého jedného účastníka projektu bola úžasná. Osobné príbehy Waheho Akopjana a Miroslava Balogha zaujali najmä tých dospievajúcich. Oni sami – ako predstavitelia minority – považujú pri svojich umeleckých aktivitách za dôležité, aby súčasťou ich snaženia bolo aj formovanie verejnej mienky, ktorá by mala smerovať k vzájomnému porozumeniu, tolerancii, a  najmä rešpektovaniu rôznorodosti.

Cieľ projektu Čo nás spája a zbližuje…, postavený na  myšlienke, že pomocou tanca a umenia sa dá dorozumieť, komunikovať s ľuďmi  rôznych národností, etník, kultúr bol naplnený do bodky. Organizátori  dali prostredníctvom tvorivých dielní a workshopov  šancu zapojiť sa do aktivít všetkým, ktorí prišli, mali chuť bez ohľadu na to, či už majú alebo ešte len hľadajú svoje nadanie pre tanec, hudbu, street art akademy, natáčanie a spracovanie krátkych skečov a klipov… Výsledky tohto dvojdňového stretnutia budú prezentované na záverečnom podujatí Bašavel„ – vtedy prebehnú aj súťažné tanečné  bettle, vyhodnotia sa výtvarné a fotografické dielka a premietnu sa klipy, ktoré budú výsledkom videomaking workshopu. Toto podujatie sa uskutoční po odznení pandemických obmedzení, na jar nasledujúceho roku.

 

Zdroj: Mgr. Zuzana Kmeťová, OZ Step Art

Monika Ondrušová
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať