Čo prinesie nový mesiac v Kysuckom múzeu: Apríl 2022

Čo prinesie nový mesiac v Kysuckom múzeu: Apríl 2022

Mesiac apríl je známy tým, že si ho pripomíname aj ako mesiac lesov. Okrem toho, zväčša na tento mesiac vychádzajú Veľkonočné sviatky alebo pre ateistov aj sviatky jari, ktorým sa budeme v najbližšom období v múzeu venovať.

Veľkonočné tvorivé dielne s mamutom

Vlastivedné múzeum v Krásne nad Kysucou týždeň pred Veľkou nocou, pozýva na Kvetnú nedeľu 10. Apríla 2022 všetky deti, rodičov na tvorivé dielne, ktoré budú prebiehať od 11.00 hod do 15.00 hod. Môžu sa tešiť na výrobu kraslíc a pletenie korbáča. V ponuke počas celého mesiaca pre návštevníkov zostáva výstava 150. rokov Košicko-bohumínskej železnice, prostredníctvom ktorej môžu nahliadnuť do histórie budovania trate. Okrem tejto výstavy sa môžu oboznámiť aj s nevšedným príbehom Kysuckej Odysey, ktorej najväčším lákadlom je bezpochyby verná replika mamutej samice v životnej veľkosti. Počas celého mesiaca múzeum ponúka vo svojich rozľahlých výstavných priestoroch aj výstavy Cesta do stredu Zeme a dočasne sprístupnenú výstavu Socialistické Kysuce alebo Takto sme žili… obohatenú o veľkonočnú výzdobu.

Múzeum Čadca v znamení ornamentalistiky

Veľkonočnou atmosférou dýcha aj Múzeum Čadca, kde na návštevníkov čaká výstava kraslíc a dekoratívnych predmetov pod názvom Jar na Kysuciach.  Ide o prezentačno- predajnú výstavu kraslíc, dekoratívnych predmetov s veľkonočnou a jarnou tematikou, ktorá potrvá do 19. apríla 2022. Na záver mesiaca od 29. apríla 2022 sa návštevníci môžu tešiť na  tri nové výstavy. Prvá z nich sa zameriava na  ornament, ktorý bol už od nepamäti súčasťou našej ľudovej kultúry, pričom práve jednoduchý ľud bol jeho tvorcom a nositeľom. Sprevádzal našich predkov celým životom, zdobil ľudové kroje, nábytok či keramiku. Na istý čas sa akoby stratil z nášho povedomia, no v súčasnosti opäť zažívame jeho renesanciu. Existuje veľa variácií ornamentálnej kresby. Už iba malý detail vo forme dekoru alebo použitia konkrétneho symbolu dokáže zaujímavo dotvoriť celkový dojem. Inšpiráciu pre tvorbu vlastných dekorácií môžu návštevníci nájsť práve na výstave Ornament, ktorú sme pripravili zo zbierok Kysuckého múzea. Návštevníci sa môžu tešiť aj na pútavú výstavu s názvom Na ľudovú nôtu, ktorá predstavuje rozsiahlu tvorbu významného slovenského ľudového rezbára Antona Kaduru z Podvysokej a jeho dcéry Evy Comorkovej-Kadurovej s maľbou na drevo. Výstava sa vracia ku koreňom a prezentuje naše slovenské kultúrne bohatstvo. Aj milovníci zvierat si prídu na svoje, pretože múzeum pripravilo výstavu Zem miesto pre život – Noční lovci, sovy, ktorá sa zameriava na veľmi zaujímavý druh nočných vtákov. Poodhaľuje spôsob života sov, ktorý bol odpradávna spájaný s mnohými poverami.

Svet fantázie v Kaštieli Radoľa

V apríli Kaštieli Radoľa ponúka výstavu Oživené tradície bez hraníc, ktorá prezentuje veľkonočné dekorácie ľudových umelcov z Jablunkova. Návštevníkov určite zaujme aj prehliadka 12. ročníka putovnej výstavy „SVET FANTÁZIE INÝMI RUKAMI“, ktorá  prebieha pod záštitou predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Ing. Eriky Jurinovej. Výstava prináša kreatívne ručné výrobky z rozmanitých materiálov vyrobené mnohorakými umeleckými technikami. Kaštieľ Radoľa okrem stálych expozícií ako Svet dávnych predkov, Meštianske bývanie či 695 rokov – cesta dejinami, ponúka aj výstavu Retrocom 2.0.

Nezabudli sme ani na virtuálny svet, v ktorom sme pre priaznivcov Múzea kysuckej dediny pripravili online Veľkú noc, ktorá pripomenie zvyky spájajúce sa s Kvetnou nedeľou a Veľkonočným trojdním.

Zdroj: Kysucké múzeum

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať