Deti v Babíne zaujal maliarsky a košikársky workshop

Deti v Babíne zaujal maliarsky a košikársky workshop

Druhý septembrový týždeň bol v Babíne plný tvorivých aktivít pre deti. V rámci medzinárodného projektu Za vôňou dreva, ktorý od roku 2020 s rozpočtom viac ako 650 tisíc euro realizuje spolu s Obcou Babín ako cezhraničný partner aj partnerská obec Brenna v Poľsku a jej Stredisko propagácie kultúry a športu, sa deti z miestnej základnej školy naučili základom pletenia z prírodného i vareného vŕbového prútia a niekoľkým technikám maľby. Všetko pod vedením skúsených poľských lektorov.

Pondelok, 6. septembra bol vyhradený košikárstvu. V priestoroch Galérie ľudového rezbárstva v Babíne sa deti učili základom pletenia, spôsobom vypletania i opletania a každé si vytvorilo vlastnú prútenú misku. Tvorivé stretnutie lektorovali členky združenia Serfenta z poľského Tešína, ktoré už majú dlhoročné skúsenosti s realizáciou košikárskych dielní na niekoľkých kontinentoch.

Druhá tvorivá dielňa bola zameraná na maľbu. Mnoho detí sa pred maliarsky stojan a ozajstné plátno postavilo po prvýkrát. Od 7. do 10. septembra popoludní účastníci kreslili na plátno, kartón, vyrobili si domček pre škriatka a naučili sa i techniku zentangle. Téma dielne vychádzala z poľských a slovenských rozprávok a povestí a boli ňou škriatkovia, trolovia a iné fantazijné bytosti, obývajúce nielen les, ale aj naše príbytky. Lektorkou dielne bola poľská výtvarníčka Ewa Grzegorczyk.

Tvorivé aktivity, ktoré sú jednými z vzdelávacích stretnutí projektu, sa mali pôvodne realizovať v Poľsku v júli a v auguste, pre nepriaznivú pandemickú situáciu bola ich realizácia pre slovenského partnera presunutá až na začiatok školského roka. Projekt Za vôňou dreva vyvrcholí začiatkom októbra slávnostným otvorením  Stálej expozície deda Siváňa s náučným chodníkom. V Babíne tak v priestore za Obecným úradom pribudne oddychová zóna, zastrešené javisko s hľadiskom, bylinková záhradka, pôvodné dreviny s informačnými tabuľami či prvky drobnej drevenej architektúry. V priestore budú inštalované aj drevené plastiky vytvorené slovenskými a poľskými rezbármi a vnukom deda Siváňa, Štefanom Siváňom najmladším.

Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci programu Interreg V-A Poľsko – Slovensko.

Zdroj: Miroslav Žabenský

Monika Ondrušová
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať