Digitalizácia vzácnych, historických odevov a VR film o Oravskom hrade

Digitalizácia vzácnych, historických odevov a VR film o Oravskom hrade
Foto: Oravské múzeum

Oravské múzeum v rámci mikroprojektu „Odhaľovanie sprístupňovaním – spoznávame dedičstvo pohraničia Poľska a Slovenska“ č. INT/ET/TAT/III/B/0238, ktorý je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v Programe cezhraničnej spolupráce INTERREG V-A- PL-SK 2014-2020, ktorého partnerom je gmina Czarny Dunajec, realizovalo v rámci projektu niekoľko aktivít. Bol natočený VR film o Oravskom hrade, skrátená 2D verzia filmu a digitalizácia vzácneho historického textília. Oravské múzeum o tom informuje na svojej stránke.

VR film prezentuje Oravský hrad, hradné priestory a film je obohatený o dobové scény, ktoré autenticky približujú život v dávnej minulosti.  VR film si budú môcť návštevníci pozrieť cez VR okuliare, ktoré boli taktiež zakúpené z projektu. Skrátená 2D verzia filmu a bonusové video pod názvom „Oravský hrad ako ho nepoznáte“, bude pre návštevníkov prístupný v najvyššej časti Oravského hradu v Citadele. „Táto myšlienka o natočení filmu mi napadla hlavne z toho dôvodu, že som rozmýšľala nad tým, ako priblížiť hrad ľuďom so špeciálnymi potrebami. Oravský hrad je postavený na brale, terén je náročný  a nachádza sa tu veľa schodov. Cez VR okuliare si návštevníci budú môcť pozrieť hrad a jeho hradné časti v jeho plnej kráse  v obnovenej renesančnej budove, ktorú chceme sprístupniť osobám so špeciálnymi potrebami ešte túto letnú turistickú sezónu“, povedala riaditeľka Oravského múzea PaedDr. Mária Jagnešáková.

V rámci mikroprojektu bola realizovaná aj digitalizácia historických odevov, ktoré pochádzajú z hrobiek Thurzovcov a Henkelovcov z  Kaplnky sv. Michala. Celkovo bolo digitalizovaných päť odevov, ktoré pochádzajú zo 17. storočia a  v súčasnosti sú vystavené v špeciálnej klimatizovanej vitríne v Klenotnici Oravského hradu.Cieľom 3D digitalizácie bolo, aby sme uchovali vzácne zbierkové predmety pre ďalšie  generácie aj vo virtuálnom priestore. Oravské múzeum patrí do malej skupiny múzeí v rámci Európy, ktoré sa môžu pýšiť zbierkovými predmetmi takéhoto druhu. Odevy sú prístupné na platforme sketchfab s krátkym opisom v troch jazykových mutáciách“, povedala riaditeľka Oravského múzea PaedDr. Mária Jagnešáková.

Zdroj: Oravské múzeum

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať