Dni európskeho kultúrneho dedičstva v Krajskej knižnici v Žiline

Žilina, 5. október

“Heritage: All-Inclusive!”, v slovenskej verzii “Dedičstvo pre všetkých”. Tak znela téma  Dní európskeho kultúrneho dedičstva, ročníka 2021. V Krajskej knižnici v Žiline sa  niesla najmä v pestrých farbách.

Už tradične a pre veľký úspech bolo prvým podujatím podujatie Knižné víly, ktoré sú súčasťou našej kultúry a sprevádzali našich predkov už od pradávna. Povesti o nich sú veľmi zaujímavé najmä pre deti v mladšom školskom veku. Stretli sme sa 8. septembra v Literárnom parku za knižnicou, kde sme s deťmi strávili príjemné popoludnie. Spolu sme vyrábali šperky s motívom víl a samozrejme neoddeliteľnou súčasťou bolo čítanie a rozprávanie na túto tému.

Ľudová pieseň je súčasťou života ľudí už odjakživa. Spestruje naše životy, spája ľudí, prináša radosť, a preto sme aj u nás tvorili pri ľudovej piesni v parku. Zaspomínali sme si na ľudovú pieseň v podaní speváčky Mileny Čechovej. Sprevádzala nás aj heligónka, na ktorej zahral Róbert Bukovinský. Pre všetkých boli pripravené tvorivé dielne, na ktorých sme vyrábali znak nášho mesta technikou linoryt.

  1. septembra sme zrealizovali podujatie Farbený svet pre 1. stupeň ZŠ. Rozprávali sme sa o podobnosti, ale i o rozdielnosti ľudí a ich rozmanitosti. Prostredníctvom príbehov a postáv z knižiek sme objavovali rozmanitosť a ukázali sme si, aký môže byť svet zaujímavý a krásny, keď je viacfarebný. Deti si vymysleli, nakreslili a pomenovali svojho hrdinu, ktorému prisúdili rôzne vlastnosti a obliekli ho podľa vlastných predstáv. Zhodli sme sa na tom, že aj keď dievčatá a chlapci, ktorých si vytvorili, sú trochu iní, nebráni im to v tom, aby boli dobrí kamaráti. Takto to funguje v knižkách, ale aj v reálnom živote. Spoločnosť nám robil najmä známy autor detských kníh Roald Dahl a jeho zvierací kamaráti.

Sústredili sme sa aj na staršie deti a ponúkli im podujatie zamerané na históriu Slovenska s názvom Nie sme sami, je nás viac, ktoré sa uskutočnilo 28. septembra. Študenti sa dozvedeli aké stopy zanechala valaská kolonizácia, rusínska kultúra,  sudetskí Nemci, židovský národ, Turci a mnohí iní na našom území. Zamerali sme sa najmä na kultúrne dedičstvo, ktoré do istej miery pretrváva dodnes. Skúsili sme hľadať stopy iných národností aj na území dnešnej Žiliny a okolia. A nakoniec sme im povedali zaujímavosti, ktoré nie sú doteraz veľmi známe a predsa majú výrazný vplyv na súčasnosť.

Súčasťou Dní európskeho kultúrneho dedičstva v knižnici boli výstavy Nové videnie tradičného remesla pre úžitok všetkým a Výstava výtvarných prác detí zo súťaže NAPÍŠ*UHÁDNI*ILUSTRUJ*VYHRAJ.

Návštevníci podujatí odchádzali z knižnice spokojní, plní zážitkov a ďalšieho nadšenia pre bohatý program v budúcom roku 2022.

 

 

Zdroj: Krajská knižnica v Žiline

 

 

 

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať