Do autobusov sa vrátili cestujúci

Do autobusov sa vrátili cestujúci

Pandémia nového koronavírusu je pomaly na ústupe. Bádať to aj na náraste počtu cestujúcich v autobusoch spoločnosti SAD Žilina. Dopravca vyjadril radosť z toho, že cestujúci dôverujú modrým autobusom, považujú ich za bezpečné a na prepravu do práce a za ďalšími povinnosťami využívajú verejnú dopravu.

Od začiatku mimoriadneho obdobia sme zabezpečili pravidelne a vo zvýšenej frekvencii dezinfekciu autobusov metódou elektrostatického postreku, ktorý je dlhodobo účinný. Od 16. marca 2020 bol pre prímestskú dopravu zavedený prázdninový režim, ktorý postupom času bol redukovaný o vybrané spoje konkrétnych liniek. V rámci tohto obdobia bol zavedený tiež sobotný režim, ktorý bol zrušený. Nariadenia týkajúce sa zamedzenia šíreniu infekcie ovplyvnil aj chod klientskych centier SAD Žilina. Od 16. marca 2020 boli všetky klientske centre zatvorené a cestujúci si mohli overiť premávanie spojov telefonicky počas pracovných dní. Dôvodom uzatvorenia všetkých klientskych centier bolo chrániť zdravie a bezpečnosť zákazníkov a pracovníkov klientskeho centra.

Do autobusu len s rúškom

Zákaz obsadiť prvú radu sedadiel za vodičom a zákaz vstupu do autobusu bez rúška, šálu či akejkoľvek inej vhodnej alternatívy bol vyhlásený od 18. marca 2020 pre všetkých cestujúcich, ktorý je naďalej v platnosti. V rámci tohto obdobia vedenie spoločnosti SAD Žilina sa neustále snaží zabezpečovať pre všetkých vodičov ochranné rúška, dezinfekčné gély, krémy na hydratáciu pokožky, rukavice a najnovšie ochranné štíty, ktorých použitie sa odporúča najmä v čase bezprostredného kontaktu s cestujúcim, t. j. pri úhrade cestovného. Postupným uvoľňovaním opatrení sme od 27. apríla 2020 privítali cestujúcich v klientskych centrách, s apelom na dodržiavanie prísnych hygienických pravidiel. Koronavírus ovplyvnil aj prevádzkovanie cyklobusov, ktoré rovnako ako minulý rok mali byť spustené od 1. mája 2020. O začiatku cyklistickej sezóne rozhodne Žilinský samosprávny kraj. Pevne veríme, že čoskoro budeme môcť byť súčasťou vašich cyklovýletov, a že s pomocou cyklonosičov upevnených na autobuse sa dostanete na dostupné cyklochodníky.

Prechod do prázdninového štandardu

Zlepšenie aktuálneho stavu súvisiaceho s pandémiou COVID-19 ovplyvnil aj premávanie spojov prímestskej dopravy. Od pondelka 18. mája 2020 je počas pracovných dní prímestská autobusová doprava prevádzkovaná v štandardnom prázdninovom režime bez redukcie autobusových spojov.

,,Po rapídnom poklese v marci a apríli nám za posledné dva týždne začína cestujúcich pribúdať. Spoločne aj so Žilinským samosprávnym krajom máme záujem, aby posilnená doprava zabezpečila bezpečnú a pohodlnú prepravu našich cestujúcich.” uviedol Ing. Peter Pobeha, generálny riaditeľ spoločnosti SAD Žilina

Od vyhlásenia mimoriadnej situácie súvisiacej s koronavírusom premávalo počas pracovného dňa 2 452 spojov prímestskej dopravy v obmedzenom prázdninovom režime, po uplynutí dvoch mesiacov ich počet vzrástol na 2 559 spojov, teda 4,36 %.

Zvyšovaním počtu spojov na jednotlivých linkách, sme zabezpečili cestujúcim lepšie podmienky na ich bezpečnú prepravu autobusom. Tešíme sa, že obsadenosť autobusov postupne rastie a že samotní cestujúci preukazujú pri preprave ústretovosť voči ostatným a rešpektujú všetky preventívne opatrenia.

Vyjadrujeme spokojnosť z toho, že obsadenosť autobusov postupne rastie a že samotní cestujúci preukazujú pri preprave ústretovosť voči ostatným a rešpektujú všetky preventívne opatrenia. Ubezpečujeme cestujúcich, že naďalej budeme pokračovať v dezinfekcií všetkých autobusov, s cieľom zabezpečiť bezpečnosť a komfort počas cestovania.

Napriek postupnému uvoľňovaniu opatrení prijatým Ústredným krízovým štábom Slovenskej republiky sa dopravná obslužnosť zvýšila a naďalej budú autobusy premávať za zvýšených hygienických opatrení. Do vozidiel verejnej hromadnej dopravy je naďalej povolený vstup cestujúcim len s rúškom, prípadne šálom, šatkou alebo inou vhodnou alternatívou. Odporúča sa taktiež používať rukavice a najmä bezkontaktnú formu úhrady cestovného.

Zdroj: SAD Žilina

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať