Do Dolného Kubína dorazilo Betlehemské svetlo

Do Dolného Kubína dorazilo Betlehemské svetlo

Betlehemské svetlo sa už v týchto dňoch rozžiarilo aj v Dolnom Kubíne. Tri dni pred Štedrým dňom ho primátorovi Dolného Kubína Jánovi Prílepkovi symbolicky odovzdali skauti z 53. zboru Gentiana. Na radnicu ho prišli odovzdať zástupcovia skautov. Ľudia si ho budú môcť aj tento rok netradične odpáliť iba na Štedrý deň po rannej svätej omši v Dolnom Kubíne.

„V posledných rokoch sa podstata Vianoc čoraz viac stráca vo víre komercie a naháňania sa za tým pravým skvelým darčekom. V kontraste s tým môžeme betlehemské svetlo vnímať ako odkaz na to, čo tieto sviatky znamenajú naozaj – pokoj, nádej a lásku. Som preto rád, že som ho mohol prijať aj na mestskom úrade, kde ho symbolicky preberám nielen vo svojom mene, ale v mene všetkých Dolnokubínčanov. Ďakujem skautom, že sa tak ako v minulosti ujali úlohy priniesť nám ho,“ povedal Ján Prílepok, primátor mesta Dolný Kubín.

Betlehemské svetlo tento rok neroznesú po rodinách na dolnej Orave. „Keďže situáciu aj tento rok skomplikovala pandémia nového koronavírusu, tak dolnokubínski skauti môžu prinášať svetlo len v dvojčlenných hliadkach do kostolov, kde sa zabezpečí odpálenie svetla,“ upresnil Matúš Mahút, koordinátor Betlehemského svetla na Dolnej Orave s tým, že do okolitých obcí na dolnej Orave pôjdu vo štvrtok 23. decembra.

Betlehemské svetlo je už vyše 30-ročnou tradíciou, vďaka ktorej sa v celej Európe šíri posolstvo o narodení Krista v Betleheme. Slovenskí skauti si tento rok prevzali Betlehemské svetlo v sobotu 11. decembra vo večerných hodinách na rakúsko-slovenských hraniciach od skautov z Rakúska. Vzhľadom na aktuálnu situáciu v súvislosti s koronavírusom sa netradične presunulo odpálenie zo slávnostnej ceremónie na hraničný priechod neďaleko Bratislavy. Skauti tak neprekročili štátne hranice, no aj napriek tomu zabezpečili, aby sa plamienok z Betlehema dostal aj k nám. V pondelok 13. decembra ho prijala aj prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

Keďže sa tento rok kvôli aktuálnej pandemickej situácii tradičný vlakový roznos betlehemského svetla po celom Slovensku nekoná, tak na Oravu tradičný symbol Vianoc netradične priniesol Dolnokubínčan a koordinátor Betlehemského svetla na Dolnej Orave Matúš Mahút. „Krásny zvyk sme chceli aj tento rok zachovať a tak sme v sobotu 18. decembra prenášali Betlehemské svetlo na vlakovej trase Bratislava – Žilina – Košice aspoň symbolicky. Postarala sa o to trojica skautov, ktorej súčasťou som bol aj ja a následne som mohol priniesť Betlehemské svetlo do nášho mesta,“ ozrejmil Mahút.

Podľa Mahúta je bezpečnosť pri odpaľovaní svetla prvoradá. „Prosíme ľudí, aby pri odpaľovaní Betlehemského svetla mali nasadené rúško, dodržiavali bezpečnú vzdialenosť a vyhýbali sa podávaniu rúk. Taktiež prosíme, aby si dezinfikovali ruky a priniesli si vlastný lampáš alebo sviečku,“ doplnil.

Tradícia Betlehemského svetla v Európe vznikla už v roku 1099, v období križiackych výprav. Jeden člen výpravy, mladý muž z talianskeho mesta Florencia sľúbil, že ak prežije výpravu prinesie domov plamienok z „večného“ svetla, ktoré horí v Betleheme. Svoj sľub dodržal a na Vianoce v roku 1099 sa vrátil do Florencie so zapálenou sviecou, ktorej plamienok pochádzal z Betlehema. Sviecu umiestnili v kostole a odtiaľ si ostatní obyvatelia Florencie brali svetlo do svojich domovov. Táto tradícia pretrváva dodnes a Betlehemské svetlo sa tak stalo symbolom nádeje, lásky a porozumenia.

“Prvý krát prevzali slovenskí skauti Betlehemské svetlo od rakúskych skautov v roku 1990 a odvtedy ho každoročne distribuujú ľuďom po celom Slovensku. Tradične ho odpaľujú na ekumenickej slávnosti, kam ho prinesie z Baziliky Narodenia Pána v Betleheme Dieťa svetla – rakúske dievča alebo chlapec, ktorí toto vyznamenanie získali za svoje príkladné správanie, ochotu pomáhať druhým a povšimnutiahodné skutky,” vysvetlil Mahút.

Po tom, ako tohtoročné Betlehemské svetlo odpálila Rianna v Betleheme, tak ho následne prevzal Tobias na viedeneskom letisku. Skauti sa museli aj tento rok zmieriť s tým, že v Salzburgu sa delegácie skautov z viac ako troch desiatok krajín nestretnú. Zo slávnostných ceremónií sa presunuli na komorné stretnutia na hraničných priechodoch.

Všetky informácie o Betlehemskom svetle 2021, vrátane miest, kde sa dá odpáliť, si môžete vyhľadať na stránke: https://www.betlehemskesvetlo.sk/

 

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať