Do Polhory zavítali Gajdoši z celej Európy

Do Polhory zavítali Gajdoši z celej Európy

V dňoch 17. – 19.9.2021 sa uskutočnil už 21. ročník medzinárodného gajdošského festivalu v Oravskej Polhore. Napriek aktuálnym obmedzeniam na Oravu prišla asi stovka hudobníkov, ktorí okrem slovenskej gajdošskej kultúry (ktorá je zapísaná do zoznamu UNESCO) reprezentovali aj Írsko, Škótsko, Chorvátsko, Poľsko a Česko.

Počas predĺženého víkendu sa podarilo uskutočniť dve súťaže – jednu v speve ľudových piesní a jednu v hraní na gajdy; hosťovať seminár o ľudovej piesni na Orave, viesť tvorivé dielne na gajdy, koncertovať 2x v Polhore, v Sihelnom aj na Oravskom hrade, zúčastniť sa nedeľnej svätej omše a uctiť si zosnulých gajdošov na cintorínoch v Rabči, Sihelnom aj Oravskej Polhore.

Nezabudnuteľné chvíle si účastníci zažili najmä po zotmení, kedy rôzne hudobné aj tanečné skupiny vytiahli kroje, naladili nástroje a viedli zábavu až do skorého rána. Takto sa bok po boku zabávali mladí, aj tí skúsenejší; Slováci aj zahraniční; hudobníci – aj tí, ktorí si hudbu iba pasívne užívajú. Svojou prítomnosťou nás poctil aj najstarší žijúci gajdoš na Slovensku – Jozef Luscoň.

Hlavnými organizátormi festivalu sú Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, obec Oravská Polhora a Cech slovenských gajdošov. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

ZDROJ: Ján Šimko, MBA, Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne

Autor fotografií: Juraj Bednárik

Monika Ondrušová
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať