Do práce si v septembri odbicyklujú aj Žilinčania, registrovať sa môžu do 7. septembra

Do práce si v septembri odbicyklujú aj Žilinčania, registrovať sa môžu do 7. septembra

Obľúbená celonárodná kampaň Do práce na bicykli, do ktorej sa každoročne zapájajú tisícky Slovákov, sa uskutoční aj v tomto roku. O necelý mesiac na svoje bicykle nasadnú aj Žilinčania, ktorí sa môžu do 7. septembra v zmysle štatútu súťaže oficiálne zaregistrovať na internetovej stránke www.dopracenabicykli.eu. Súťaž, v ktorej si svoje sily zmerajú všetci, ktorí sa rozhodnú cestovať do práce na bicykloch, sa bude uskutočňovať celý mesiac od 1. do 30. septembra.

Hlavnými cieľmi obľúbenej aktivity je podporiť rozvoj nemotorovej, predovšetkým cyklistickej dopravy v mestách a vyzvať samosprávy na Slovensku k vytváraniu kvalitných podmienok pre ekologické druhy dopravy v meste. Okrem toho chce kampaň motivovať zamestnávateľov, aby budovali vo svojich sídlach vhodné podmienky pre zamestnancov, ktorí dochádzajú do práce na bicykli a motivovať zamestnancov, aby viac používali túto formu alternatívnej dopravy pri každodennom cestovaní do práce.

Súťaž Do práce na bicykli je určená tímom zamestnancov z rovnakej firmy alebo inštitúcie, ktoré sa do súťaže zaregistrujú a celý september budú dochádzať do práce na bicykli. Výsledky sa zapisujú do registračného systému na internetovej stránke www.dopracenabicykli.eu. Súťaže sa môžu zúčastniť aj tímy študentov z rovnakej školy, podmienkou je, aby mali vek najmenej 15 rokov. Pridať sa tak môžu k obrovskému pelotónu, ktorý zabojuje o atraktívne ceny v podobe elektrického bicykla, elektrokolobežky či skladacích bicyklov. Súťažiaci však účasťou v kampani môžu pomôcť aj mestám a obciam, v ktorých žijú. Samosprávy, ktoré dosiahnu počet minimálne 100 registrovaných účastníkov, môžu získať päť verejných cyklopúmp a 25 cyklistických stojanov.

„Som veľkým fanúšikom všetkých aktivít na podporu bezemisnej mobility v našich mestách. Preto som veľmi rád, že sa Žilina opäť zapája do kampane Do práce na bicykli. Doteraz sme sa zúčastnili všetkých siedmych ročníkov, pričom prvé dva boli organizované bez pomoci centrálneho systému evidencie jázd. Teší ma, že v celoslovenskom hodnotení dosahujeme popredné priečky a účasť z roka na rok stúpa. Pozitívne je, samozrejme, aj to, že alternatívna preprava po meste prostredníctvom bicyklov či kolobežiek má stále viac priaznivcov,“ podotkol žilinský primátor Peter Fiabáne.

Cyklisti v Žiline budú mať možnosť využívať asi osem cyklotrás v meste, plus turistické cyklotrasy, ktoré sa nachádzajú mimo intravilánu mesta, najmä v oblasti vodného toku rieky Váh. V súčasnosti je vo výstavbe aj Terchovská cyklomagistrála a úsek cyklotrasy H3 na Solinkách. „Našou víziou je dobudovať cyklistickú sieť aj o menej významné cyklotrasy spájajúce niektoré mestské časti s mestom, ako aj prepojenie hlavných cyklotrás vzájomne. Aktuálne pracujeme na príprave ďalších úsekov cyklotrás, ako sú úseky cyklotrasy H2 v smere zo Soliniek do centra, V9 na Rosinskej ceste, V10 na Štefánikovej ulici a V1 spájajúcej Hájik s centrom,“ priblížil primátor Peter Fiabáne.

Okrem vyhodnotenia súťaže na národnej úrovni, mesto pripraví aj hodnotenie v rámci tímov, ktoré sú zapísané k mestu Žilina. Súťaží sa v dvoch kategóriách, a to tím s najvyšším počtom najazdených kilometrov a tím s najvyšším počtom jázd. V rámci bonusovej kategórie bude vyžrebovaný jeden z účastníkov, ktorí najazdili aspoň 2/3 ciest do práce a z práce na bicykli v monitorovanom období alebo počas súťaže najazdili minimálne 500 kilometrov na bicykli. Víťaz získa hlavnú cenu detský bicykel značky CTM, ktorý do súťaže venovala cyklistická predajňa Miroslav Kubica KUBICAŠPORT.

Celoslovenskej kampane Do práce na bicykli sa vlani zúčastnilo dovedna 99 miest a obcí, pričom bicyklom sa do zamestnania prepravovalo počas mája 12 867 účastníkov. V roku 2018 sa zapojilo 11 000 cyklistov z 81 samospráv. V Žiline v rámci uvedenej aktivity využilo vlani bicykel na prepravu do práce 191 tímov zo 79 žilinských spoločností. Do projektu sa zapojilo až 660 žilinských cyklistov, čo bolo o 130 viac ako v roku 2018. Najlepší žilinský tím Transport Team triumfoval v počte najazdených kilometrov aj v počte jázd. Cyklisti tohto tímu odjazdili minulý rok 3 288 kilometrov a absolvovali 174 jázd.

Koordinátorom a odborným garantom súťaže na celoslovenskej úrovni je Občianska cykloiniciatíva Banská Bystrica. Lokálnym koordinátorom súťaže pre mesto Žilina je Ľuboš Slebodník z referátu mobility na Mestskom úrade v Žiline, tel.: 041/7063 217, e-mail: lubos.slebodnik@zilina.sk.

Viac informácií o pravidlách a priebehu súťaže nájdete na webovej stránke www.dopracenabicykli.eu.

Zdroj: Mesto Žilina

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať