Do rozvodne v Sučanoch sa vracajú elektromontéri, práce budú pokračovať

Do rozvodne v Sučanoch sa vracajú elektromontéri, práce budú pokračovať
Foto: Stredoslovenská distribučná

Do rozvodne v Sučanoch sa vracajú elektromontéri. Na rekonštrukcii budú pokračovať v rúškach. Informoval o tom hovorca Stredoslovenskej distribučnej Miroslav Gejdoš.

Od pondelka 20. apríla pokračuje Stredoslovenská distribučná (SSD) s komplexnou rekonštrukciou Elektrickej stanice Sučany. Ide o uzlovú rozvodňu na úrovni veľmi vysokého napätia (110 kV) s nadregionálnym významom. Práce sa rozbehnú po niekoľkotýždňovej prestávke vynútenej koronavírusom. Energetici budú dbať na prísne bezpečnostné opatrenia. Pozitívom je, že sa väčšinou budú pohybovať na otvorenom priestranstve a v menších skupinách.

„Naše aktivity v rozvodni sa zaobídu bez odstávok elektriny pre odberateľov a pre pracovníkov  sme pripravili bezpečné podmienky, takže sme sa rozhodli pokračovať. Je to veľmi dôležitá investícia, ktorú nie je možné odkladať. Je nevyhnutá z pohľadu bezpečnosti a stability dodávky elektriny v Martine a okolí. Zabezpečuje tiež distribučný prenos medzi regiónmi Liptov, Turiec a Považie,“ povedal Vladimír Svetlošák, manažér kľúčových projektov SSD.

Rozvodňa v Sučanoch patrí medzi najstaršie na Slovensku. Vybudovali ju spolu s Vážskou kaskádou. Okrem toho, že funguje ako križovatka viacerých stodesaťkilovoltových vedení, napája viacero menších transformovní. Je do nej vyvedený aj výkon z vodných elektrární v Sučanoch, Krpeľanoch a Lipovci. Od jej kondície závisí kvalita a bezpečnosť distribúcie elektriny vo viacerých okresoch od Žiliny až po Liptovský Mikuláš.

„Rozvodňa má už svoje najlepšie roky za sebou, preto ak chceme eliminovať výpadky a udržať kvalitnú distribúciu, musíme v nej vymeniť väčšinu zariadení. Pre laikov to môže byť naoko nezaujímavá investičná akcia, ale to len preto, lebo zatiaľ všetko funguje. V opačnom prípade by to pocítili desaťtisíce odberateľov, a práve tomu sa chceme vyhnúť,“ vysvetlil Svetlošák.

Počas rekonštrukcie vybudujú energetici úplne novú prevádzkovú budovu, ktorá bude oproti pôvodnej väčšia. Vďaka tomu sa do nej zmestia všetky moderné zariadenia potrebné na jej automatické riadenie a zvýšenie bezpečnostného štandardu. Distribučná spoločnosť očakáva od modernizácie aj výrazné zníženie údržbových nákladov.

Zdroj: Miroslav Gejdoš

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať