Do výbavy mestských policajtov v Liptovskom Hrádku pribudol automatický externý defibrilátor

Do výbavy mestských policajtov v Liptovskom Hrádku pribudol automatický externý defibrilátor
Foto: Mesto Liptovský Hrádok

Vo výbave mestskej polície v Liptovskom Hrádku je od štvrtka 29. októbra 2020 aj veľmi šikovný pomocník, ktorý zohráva veľkú rolu pri záchrane života – automatický externý defibrilátor (AED). Mesto Liptovský Hrádok o tom informuje na svojej stránke.

„Vo výbave sme ho chceli mať už dávnejšie. Boli prípady, keď sme sa zasahovali pri osobách, ktoré boli v bezvedomí, čiže v tom čase by nám veľmi prišiel vhod. AED je veľmi výborná vec na záchranu života. Sme veľmi radi, že sa jeho kúpa podarila zrealizovať,“ uviedol Marek Murín, náčelník mestskej polície v Liptovskom Hrádku.

AED postupne pribúda vo výbave miest a obcí, často je umiestnený v priestoroch mestských či obecných úradov. „Tie však majú svoj prevádzkový režim a tam sa umiestnenie AED moc neosvedčilo. Tak sme sa rozhodli, že AED budeme mať umiestený v služobnom vozidle mestskej polície. Naša služba je nepretržitá a AED tak bude k dispozícii 24 hodín denne,“ objasnil Marek Murín.

AED bude zaregistrovaný aj v databáze, ktorú vedie Operačné stredisko Záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky. To znamená, že v prípade potreby môže byť mestská polícia požiadaná záchranármi o súčinnosť pri poskytnutí prvej pomoci. „Na mieste udalosti dokážeme byť mnohokrát ešte skôr ako záchranári, ktorí v potrebnom čase môžu byť na inom zásahu. Kým k nám príde najbližšia voľná posádka, budeme môcť začať so záchranou života. V mnohých takýchto prípadoch ide doslova o minúty,“ zdôraznil náčelník liptovskohrádockej mestskej polície.

„Najlepšie by bolo, keby AED nebol vôbec využívaný. Teraz ale môžeme povedať, že sme v prípade potreby po materiálnej stránke pacientovi pripravený pomôcť,“ skonštatoval primátor Liptovského Hrádku Branislav Tréger. Podľa jeho slov je výborné mať tento prístroj k dispozícii aj v tomto období, keď sa bude konať celoplošné testovanie obyvateľstva. „Podľa zákona má mestská polícia, okrem iných úloh, povinnosť aj pomáhať verejnosti. Toto je zdravotná pomoc, ktorá je tiež jednou z foriem pomoci,“ doplnil primátor.

Mesto Liptovský Hrádok za AED zaplatilo 1678 eur. Využilo zľavnenú ponuku od spoločnosti, ktorá ich dodávanie zabezpečuje. Prístroj primátorovi a náčelníkovi mestskej polície odovzdal koordinátor Miroslav Neset, ktorý pracuje ako záchranár v Záchrannej zdravotnej službe v Liptovskom Mikuláši.

„Teší ma, že mesto Liptovský Hrádok zareagovalo veľmi rýchlo a rovnako v krátkom čase už má AED aj k dispozícii. Používanie prístroja je veľmi jednoduché: krok za krokom oznamuje a ukazuje, čo treba robiť preto, aby bol pacientovi obnovený srdcový rytmus. AED dokáže analyzovať a kontrolovať činnosť srdca a pomocou elektrického výboja je schopný obnoviť správny srdcový rytmus. Som veľmi rád, že aj mestská polícia v Liptovskom Hrádku bude môcť byť nápomocná pri záchrane života. Platí staré pravdivé: Keď niekto zachráni jediný život, je to ako keby zachránil celý svet,“ povedal Miroslav Neset.

Zdroj: Mesto Liptovský Hrádok

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať