Dolnokubínska samospráva bude pokračovať v rozdávaní záhradných kompostérov

Dolnokubínska samospráva bude pokračovať v rozdávaní záhradných kompostérov
Foto: Mesto Dolný Kubín

Dolnokubínska samospráva bude aj v tomto roku pokračovať v rozdávaní záhradných kompostérov s objemom 1050 litrov do domácností v rodinných domoch so záhradou. Mestu sa podarilo minulý rok z celkového počtu tisíc kusov rozdať približne deväťsto. Zvyšné budú obyvateľom k dispozícii už v priebehu nasledujúceho mesiaca máj. Nádoby sú určené na likvidáciu trávy a iného biologicky rozložiteľného odpadu.

„Kompostéry, ktoré nám zostali na sklade z minulého roka, by sme chceli majiteľom rodinných domov rozdávať v dvoch termínoch, a to 6. mája a 13. mája. Obyvatelia mesta si v priebehu týchto dní budú môcť kompostéry vyzdvihnúť v priestoroch technických služieb v čase od 13.00 do 16.30 hodiny. Pripomínam však, že ponuka sa netýka užívateľov záhradiek,“ priblížila Beáta Valeková, hlavná koordinátorka projektu s tým, že od výdajného miesta si občania musia zabezpečiť vlastný odvoz.

Kompostéry sú určené len pre obyvateľov s trvalým pobytom na území mesta, ktorí sú vlastníci nehnuteľnosti so záhradou a nestihli si ho prevziať v roku 2019. „Záujemcovia musia pri preberaní predložiť doklad totožnosti a dodržať všetky predpísané hygienické požiadavky v súvislosti so šíriacim sa koronavírusom. Plastový kompostér bezplatne na obdobie piatich rokov obdrží každá domácnosť. Po uplynutí termínu sa kompostér stane vlastníctvom domácnosti. Taktiež každý občan dostane aj návod na jeho zloženie a používanie,“ doplnila Valeková.

Kompostér je uzatvárateľná plastová nádoba bez dna s prevzdušňovacími otvormi, cez ktorú sa dá kompost vyberať zo všetkých štyroch strán. Jeho životnosť je 20 rokov. Kompostér sa v demonte skladá z tela a dvoch vek, hmotnosť je okolo 28 kilogramov. Ľudia v ňom môžu ukladať biologický odpad z domácností, ako napríklad pokosenú trávu, lístie, nasekané konáre z krovín a stromov, zvyšky ovocia, zeleniny a pod.

Zdroj: Mesto Dolný Kubín

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať