Dolnokubínski poslanci schválili finančnú injekciu mestskej spoločnosti AQUA Kubín, s.r.o.

Dolnokubínski poslanci schválili finančnú injekciu  mestskej spoločnosti AQUA Kubín, s.r.o.

Z dôvodu pretrvávajúcej pandemickej situácie bol mestský aquapark v Dolnom Kubíne otvorený tento rok len štyri mesiace aj to s rôznymi obmedzeniami. To viedlo k poklesu tržieb a následnému vykázaniu straty na hospodárskom výsledku. Na druhú stranu sa dobrým manažovaním spoločnosti podarilo počas uzatvorenia ušetriť na spotrebe energií viac ako 220-tisíc eur, ani to však nestačilo. Dolnokubínski mestskí poslanci preto vo štvrtok 11. novembra jednomyseľne schválili na svojom rokovaní zvýšenie vlastného imania svojej obchodnej spoločnosti AQUA Kubín, s.r.o. o 100-tisíc eur. Finančné prostriedky budú využité na krytie prevádzkových nákladov počas uzavretia prevádzky.

„Viaceré odvetvia ekonomiky posledné dva roky veľmi trpia. Výnimkou nie je ani cestovný ruch. Takým príkladom je aj náš mestský aquapark. Covidová situácia zapríčinila, že aquapark na svoju záchranu použil už všetky svoje rezervné zdroje. To znamená, že vyčerpal všetky svoje úspory a aj štátnu pomoc, ktorá bola schválená. Bohužiaľ sa ukazuje ako nedostatočná. Práve preto bolo dnes nevyhnutné schváliť finančnú pomoc na udržanie chodu AquaRelaxu,“ povedal po hlasovaní primátor mesta Ján Prílepok.

V súčasnosti je prevádzka AquaRelax opätovne zatvorená, čo je od začiatku pandémie už tretíkrát. „Keďže bol okres Dolný Kubín od 27. septembra 2021 v červenej farbe a následne prešiel do bordovej, tak nám schválené protipandemické pravidlá povoľovali v červenej návštevnosť maximálne 10 očkovaných ľudí, čo je pre našu spoločnosť nerentabilné,“ vysvetlil Stanislav Vilček, konateľ spoločnosť AQUA KUBÍN, s.r.o..

Podľa slov Stanislava Vilčeka sa nedá úplne zastaviť AquaRelax, keďže by to malo nielen veľký finančný dopad na opätovné spustenie prevádzky, ale jeho vypnutie by sa podpísalo aj na funkčnosti zariadení. „V prípade úplného zatvorenia prevádzky, odstavenia strojov a vypustenia vody by mohlo dôjsť k vážnemu poškodeniu technológií. Taktiež by mohlo prísť k usadeniu baktérií a rias. Škody by v tomto prípade boli nielen finančné, ale bolo by veľmi náročné to vrátiť do pôvodného stavu,“ ozrejmil.

Nakoľko sa epidemická situácia na Slovensku zhoršuje je AquaRelax Dolný Kubín, ako subjekt podnikajúci v oblasti cestovného ruchu, naviac postihnutý prijímaním obmedzujúcich opatrení spojených s jeho podnikateľskou činnosťou. „Táto skutočnosť obmedzenia podnikateľskej činnosti sa prejavila v poklese tržieb a zapríčinila vykázanie straty na hospodárskom výsledku aj v roku 2021, kedy strata na hospodárskom výsledku k 30. septembru 2021 bola vo výške 99 555 eur,“ konštatoval Vilček.

Aj napriek tomu, že aquapark funguje v úspornom režime, nie je možné, aby boli náklady na prevádzku nulové. Poslanci schválili prvú finančnú injekciu ešte vo februári v tomto roku. Dokopy tak do aquaparku naliali už 250-tisic eur. ,,Situácia sa podľa analýz nezlepší ani v budúcom roku. Budeme musieť spoločne hľadať riešenia, ako vysoké straty postupne znižovať,“ objasnil primátor mesta.

Od začiatku tohto roka bol mestský aquapark zatvorený päť mesiacov. „Následne sme ho aj vďaka uvoľneniu opatrení otvorili 1. júna na štyri mesiace aj to s rôznymi obmedzeniami. Z tohto dôvodu boli tržby v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi oveľa nižšie. Aj návštevnosť bola v oproti roku 2020 nižšia o 30% a v roku 2019 až o 50%,“ doplnil Vilček.

Spoločnosti sa podarilo počas uzatvorenia prevádzky od 15. marca minulého roka doteraz ušetriť na spotrebe energií viac ako 220-tisíc eur. AquaRelax taktiež žiadal od Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR finančnú pomoc cez projekt Prvá pomoc. „V spolupráci s nájomcami sme si uplatnili dotáciu na nájomné, požiadali sme o finančný príspevok, ktorý je určený pre podniky v odvetví cestovného ruchu približne 125-tisíc eur v tomto roku,“ dodal konateľ spoločnosť AQUA KUBÍN, s.r.o..

Spoločnosť má ku koncu októbra tohto roka uhradené všetky svoje splatné obchodné záväzky, ako aj záväzky voči štátnym inštitúciám a zamestnancom. „Napriek tomu, že naša spoločnosť využila všetky dostupné dotačné možnosti a vykonala všetky riešenia na zníženie výdavkov nevyhnutných na chod prevádzky, je zrejmé, že spoločnosť nebude schopná naďalej splácať svoje záväzky,“ ozrejmil Vilček.

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať