Dovolenkovať môžeme aj doma: Túra na Veľký Choč

Dovolenkovať môžeme aj doma: Túra na Veľký Choč
Foto: Marián Bumbala

Dovolenky v zahraničí tento rok zrejme budeme musieť vynechať. A možno vďaka tomu budeme mať možnosť spoznávať krásy vlastnej krajiny. Zrejme ste na sociálnych sieťach zachytili vtip, kde si môžete vybrať z niekoľkých očíslovaných svetových  destinácii, potom k tomu  nejaké číslo pripočítate, či odpočítate a zaručene vám vyjde destinácia “Doma”. Ale aj u nás doma je čo vidieť. 

Máme pre vás typ na výlet, ktorý vás rozhodne nesklame. Vrch Veľký Choč. Môžete sa tam dostať z ružomberskej strany a to po červenej značke z kúpeľnej obce Lúčky. Za videnie stojí aj vodopád, ktorý je v strede dediny. Taktiež sa tam dostanete z obce Likavka, kde za prehliadku stojí zrúcanina rovnomenného hradu. Na vrchol sa dostanete po modrej značke. Pre milovníkov literatúry je výstup zaujímavý aj z oravskej strany, z obce Jasenová. Stojí tu rodný dom najslávnejšieho rodáka Jasenovej Martina Kukučína v ktorom je zriadené malé múzeum.

Dych berúci výhľad na Veľký Choč je aj z neďalekej obce Vyšný Kubín, kde sa zas narodil náš velikán P. O. Hviezdoslav, či spisovateľka Margita Figuli. Zrejme pohľad na kamenné bralo Veľkého Choča bol inšpiráciou pre vrcholných predstaviteľov slovenskej literatúry. Na ceste medzi Dolným Kubínom a Ružomberkom môžete naraziť na krčmu, kde zlapali Jánošíka. Ale pochutnať si na skvelých miestnych bryndzových haluškách budeme môcť až v lepších časoch.

Marián Bumbala

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať