Dušičky bez plastovej kytičky? Spomínajte na svojich blízkych, ale pamätajte aj na prírodu

Dušičky bez plastovej kytičky? Spomínajte na svojich blízkych, ale pamätajte aj na prírodu
Foto: Ilustračné/Pixabay.com

Hoc nám “korona” možno pomôže v tom, aby neboli cintoríny počas Pamiatky zosnulých preplnené, určite sa na hroboch blízkych objavia viaceré plastové kytice, veľké kahance a iné spomienkové predmety.  Výsledkom plastových kytíc a kahancov sú nakoniec kontajnery plné plastových dekorácií, ktoré mali byť nezničiteľné a ktoré sú nerecyklovateľné, pretože sa skladajú z rôznych druhov materiálov. Nezisková organizácia poskytujúca verejnoprospešné služby v oblasti odpadového hospodárstva Vepos Horného Turca hovorí, že Dušičky môžu byť aj bez plastovej kytičky.

“Ročne končí, v priemernej obci zvážanej našou neziskovkou, priemerne 6 ton odpadu z cintorínov na skládke. Zbytočne… Tieto tony odpadu takto zvyšujú samosprávam náklady na odpadové hospodárstvo, ktoré sa premietnu aj do poplatkov za odpad pre občanov,” informuje organizácia.

Spomínajte na svojich blízkych, ale pamätajte aj na prírodu. Skúste to tento rok bez plastových kvetov a obrovských kahancov, ktoré o pár dní aj tak skončia na skládke. Radšej siahnite po živých kvetoch, malých sviečkach a menších spomienkových predmetoch z prírodných materiálov. Vhodné sú aj viacročné kvety v črepníkoch, ktoré po odkvitnutí necháte prezimovať a použijete ich zasa o rok. Ak nemusíte, nekupujte nové kahance, sviečku môžete uložiť aj do už použitých sklenených kahancov.

Nie sme prví, ktorí sme s touto iniciatívou prišli. Už aj na Slovensku existujú cintoríny kde je zakázané nosiť plastové kvety. Pevne veríme, že aj vďaka Vám bude už tento rok na cintorínoch menej odpadu.

Zdroj: Vepos Horného Turca

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať