Dva dni nabité kvalitným ochotníckym divadlom

Dva dni nabité kvalitným ochotníckym divadlom

Do Liptovského Mikuláša pricestujú v prvej polovici septembra ochotníci z celého Slovenska, aby v kultúrnom dome v mestskej časti Palúdzka predviedli svoj talent a aktuálnu tvorbu. Šiesty ročník Divadelného festivalu Ivana Stodolu ponúkne v piatok 9. a v sobotu 10. septembra dvojdňový maratón inscenácií v podaní siedmich ochotníckych súborov. Svojou jedinečnou a pestrou paletou predstavení prinesie podujatie nezabudnuteľný umelecký zážitok. Absolútnym víťazom predchádzajúceho ročníka festivalu sa stal ochotnícky divadelný súbor Šapo z Ploštína.

Tešia sa na priateľské stretnutie
V meste, ktoré je považované za mekku slovenského ochotníckeho divadla, sa predstavia súbory z Rimavskej Soboty či Krupiny, diváci uvidia aj niekoľko súborov z Liptova, napríklad z Hýb, Ľubele aj priamo z Mikuláša. „Dlhodobo sa snažíme spropagovať prácu neprofesionálnych divadelníkov, z ktorých väčšina pôsobí pod hlavičkou nášho Divadelného odboru Matice slovenskej. Zároveň je to skvelá príležitosť pre súbory, ktoré sa môžu stretnúť a vymeniť si svoje skúsenosti. Ich inscenácie bude hodnotiť odborná aj laická porota a návštevníci festivalu. Všetkých pozývame, vstupné na podujatie je dobrovoľné,“ skonštatoval Marek Nemec, podpredseda Matice slovenskej a hlavný organizátor podujatia.

Vymenia si cenné rady
Amatérski divadelníci odchádzajú z festivalu každý rok obohatení o rady skúsenejších. O každej inscenácii sa tvorcovia a herci môžu porozprávať s porotcami, vďaka čomu zistia profesionálny názor na svoje inscenácie a získajú inšpiráciu na zdokonalenie svojich predstavení. Poslaním festivalu je aj nájsť nové divadelné talenty, rozvíjať a posúvať umelecké kvality talentov už objavených, zachovávať tradície amatérskeho divadla a vytvárať nevšednú a výnimočnú umeleckú atmosféru.

Guláš, fazuľa aj nafukovací hrad
Súčasťou piatkového programu je varenie divadelnej fazuľovice, v sobotu sa zas návštevníci festivalu môžu tešiť na divadelný guláš. Najmenších poteší aj nafukovací hrad, ktorý bude pre detičky k dispozícii v sobotu od obeda. O netradičné spestrenie predstavení sa postará Mojmírova družina so svojou ukážkou historických bojov. Po slávnostnom vyhodnotení si organizátori pripravili tanečnú zábavu so Skupinou Nova.

Pocta skvelému dramatikovi
Počas predchádzajúcich piatich ročníkov sa v palúčanskom kultúrnom dome premleli takmer štyri tisícky návštevníkov. Festival nesie meno známeho liptovskomikulášskeho rodáka Ivana Stodolu – popredného dramatika, spisovateľa a lekára. „Pomenovaním podujatia podľa jedného z našich najvýznamnejších dramatikov chceme vzdať hold osobnosti Ivana Stodolu, ako aj množstvu jeho úspešných divadelných hier, ktoré sa často uvádzali aj na scénach v zahraničí,“ uzavrel Nemec.

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať