Dvesto rokov od narodenia Janka Kráľa si pripomenieme kultúrou, divadlom i turistikou

Dvesto rokov od narodenia Janka Kráľa si pripomenieme kultúrou, divadlom i turistikou

Kultúrne, divadelne, hudobne a dokonca turisticky si verejnosť pripomenie dvojsté výročie narodenia jednej z najvýraznejších postáv štúrovského hnutia Janka Kráľa. Najviac podujatí bude prebiehať v jeho rodisku v Liptovskom Mikuláši.

„Janko Kráľ je nám známy predovšetkým ako básnik, búrlivák a revolucionár, preto je škoda, že sa nezachovala jeho skutočná podobizeň. Dvojsté výročie jeho narodenia sme tak symbolicky začali výstavou zachytávajúcou osobnosť Janka Kráľa a jeho pravdepodobnej podoby, ktorá je prístupná v Dome MS v Liptovskom Mikuláši od 12. apríla 2022,“ uviedol podpredseda Matice slovenskej a riaditeľ Domu MS v Liptovskom Mikuláši Marek Nemec, ktorý podujatia organizuje v spolupráci najmä s mestom Liptovský Mikuláš, Múzeom Janka Kráľa a ďalšími partnermi. Už 19. apríla sa uskutoční v matičnom dome podujatie s názvom Gustiózne čítanie, na ktorom zaznie recitácia básní Janka Kráľa i zhudobnené básne štúrovcov v podaní skupiny Jablko v župane.

Hlavný kultúrny program prebehne na Námestí osloboditeľov v Liptovskom Mikuláši pri soche Janka Kráľa presne v deň 200. výročia jeho narodenia 24. apríla. Súčasťou bude aj otvorenie exteriérovej výstavy, sprístupnenie Pamätnej izby Janka Kráľa v Múzeu Janka Kráľa a premiéra historického dokumentu MS o tomto štúrovcovi. „Divadelníci z Matičnej divadelnej ochotníckej scény aktuálne pripravujú divadelnú inscenáciu Zakliata duša Janka Kráľa, v ktorej účinkuje až 15 ochotníkov-matičiarov. Niektorí z nich sa podieľali aj na natáčaní nášho historického dokumentu, a to práve v priestoroch, kde sa skutočne pohyboval Janko Kráľ,“ priblížil M. Nemec.

Aj populárny Národný výstup na Kriváň 13. augusta bude venovaný Roku odkazu štúrovcov a dvojstým výročiam narodenia Janka Kráľa, Štefana Marka Daxnera a Jána Francisciho. Zaujímavosťou pre účastníkov bude divadelná scénka, ktorou matičiari priblížia život týchto štúrovcov počas slávnostného ukončenia výstupu v Račkovej doline. Národný výstup už tradične organizujú Klub slovenských turistov, mesto Vysoké Tatry, mesto Liptovský Mikuláš, obec Pribylina a Matica slovenská. Okrem toho budú počas Roka odkazu štúrovcov 2022 prebiehať ďalšie podujatia na pripomenutie si okrúhleho výročia narodenia Janka Kráľa.

Veronika Grznárová, hovorkyňa Matice slovenskej

 

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať