Energetici zrekonštruovali na Kysuciach klasický kalamitný úsek vysokého napätia. V zime sa k nemu nedostane žiadna technika

Energetici zrekonštruovali na Kysuciach klasický kalamitný úsek vysokého napätia. V zime sa k nemu nedostane žiadna technika

Vždy keď sa rozfúkal silný vietor, niekoľko tisíc obyvateľov Nesluše a Rudinskej tŕplo, či nezostanú bez elektriny. Po významnej investícii Stredoslovenskej distribučnej môžu byť pokojnejší. Poruchový úsek v lese prešiel rekonštrukciou a bude lepšie obrnený nielen pred vetrom, ale aj padajúcimi stromami.

Nesluša/Rudinská

Obce Nesluša a Rudinská v okrese Kysucké Nové Mesto zažívali v posledných rokoch čoraz častejšie výpadky elektrickej energie. Stredoslovenská distribučná (SSD) preto na riešenie situácie vyčlenila 130-tisíc eur. Vďaka tomu prešiel komplexnou rekonštrukciou bezmála štvorkilometrový úsek vzdušného vedenia vysokého napätia, ktorý sa nachádza v lesnatých kopcoch medzi obcami.

Poruchy sa vyskytovali takmer vždy, keď fúkal silný vietor alebo padal ťažký mokrý sneh. Vysoké stromy vtedy často padali spoza vypíleného ochranného pásma priamo na vedenie. Drevené stĺpy staré niekoľko desaťročí mali s pribúdajúcim vekom stále menšiu šancu odolávať ich náporu.

Iba pešo a ručne

„Je to klasický kalamitný úsek v ťažko dostupnom teréne. Technika má problémy dostať sa ku vedeniu aj v lete, no a v zime je to absolútne nemožné. Všetky opravy musíme vykonávať v strmom kopci pešo a ručne,“ zdôvodnil Radomír Rajčáni, riaditeľ divízie prevádzka a údržba energetických zariadení v Stredoslovenskej distribučnej.

Odteraz bude vedenie vďaka komplexnej rekonštrukcii oveľa spoľahlivejšie a k výpadkom už nebude dochádzať tak často, hoci v takej exponovanej oblasti sa nedajú úplne vylúčiť. Výmena starých drevených stĺpov s neizolovanými vodičmi za betónové stĺpy s izolovanými vodičmi zvýši jeho odolnosť veľmi výrazne. A to nielen v prípade vetra a padajúcich stromov, ale napríklad aj námrazy.

„Celkovo sme vymenili 38 stĺpov. Pohyb techniky v teréne bol extrémne komplikovaný. Museli sme použiť množstvo špeciálnej techniky vrátane kráčajúcich bagrov. Takmer nikde nebol mobilný signál a v niektorých miestach sa naši elektromontéri nevedeli spojiť ani vysielačkami,“ priblížil náročnosť projektu Miroslav Martinka, stavbyvedúci zo spoločnosti Enerline, ktorá bola pre SSD dodávateľským realizátorom rekonštrukcie.

Kôň padol od únavy

„Aby bolo vedenie v prípade údržby alebo porúch prístupnejšie, podľa požiadavky pracovníkov údržby sme na každý stĺp namontovali v bezpečnej vzdialenosti od zeme stúpačky. Elektrikárom to veľmi pomôže, keď nebudú musieť vynášať do kopca dlhý rebrík. Hlavne v zime, kedy tu býva snehu nad kolená,“ dodal Martinka.

Neslušu a Rudinskú postihla energetická kalamita aj v januári 2019. Vtedy boli obyvatelia bez prúdu dlhé hodiny. Elektrikári museli vymieňať v hlbokom snehu a fujavici niekoľko zlomených drevených stĺpov. Náradie im do ťažkého terénu pomáhal vytiahnuť ťažný kôň. O tom, aké náročné to bolo svedčí aj to, že po výstupe si vysilený kôň na niekoľko minút ľahol do snehu. Vďaka komplexnej rekonštrukcii vedenia bude podobných výpadkov oveľa menej a ich riešenie sa výrazne skráti.

Spoločnosť Stredoslovenská distribučná, a. s., (SSD) je regionálnym prevádzkovateľom distribučnej sústavy elektrických vedení na úrovni veľmi vysokého, vysokého a nízkeho napätia. Zabezpečuje distribúciu elektriny na území Banskobystrického, Žilinského a časti Trenčianskeho kraja. Spravuje takmer 35-tisíc kilometrov elektrických vedení, ktoré napájajú zhruba 760-tisíc domácností a firiem.

Zdroj: Miroslav Gejdoš, hovorca Stredoslovenskej distribučnej

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať