Festival Hory a mesto opäť po roku v Žiline

Festival Hory a mesto opäť po roku v Žiline

Festival Hory a mesto Žilina, ktorý sa bude konať od 19. do 21. augusta 2020 už tradične prinesie výber toho naj zo svetovej outdoorovej produkcie. Pandémia koronavírusu zasiahla aj do organizačných plánov a prehliadku si tak môžete tento rok vychutnať v komornejšej atmosfére vo formáte open air v letnom kine pod Rondlom. Séria celovečerných filmov bude doplnená o kratšie fascinujúce snímky zachytávajúce rôzne adrenalínové aktivity. V piatok sa môžete tešiť aj na malé prekvapenie – prednášku o tom, čo všetko sa dá zažiť pri lete balónom, pripravili piloti z tímu balonom.sk.

Vstupné na jeden večer: 5 / 4 eura (plné / zľavnené)

STREDA 19. 8. od 20.30 hod.

S klavírom do Zanskaru (Piano to Zanskar) – Michal Sulima / 2018 / UK / 86 min
Desmond O’Keeffe, 65-ročný ladič klavírov, sa zamýšľa nad blížiacim sa dôchodkom – bude vysedávať v kresle a pochutnávať si na koláčoch? Namiesto toho sa však rozhodne pre najnáročnejší a najnebezpečnejší projekt vo svojej štyridsaťročnej kariére: prepraviť storočný 80-kilový klavír značky Broadwood and Sons z rušného Londýna do vzdialeného srdca indických Himalájí.

Misia Škoda (Mission Škoda) – Quentin Poilblanc / 2019 / FR / 13 min
Trojtýždňové cyklo-dobrodružstvo Kiliana Brona a Yannisa Pelého v Čile, ktorého cieľom je jazdiť na najkrajšom mieste tejto úžasnej krajiny.

Hlasy života (Ña Káana Yee) – Helios Nieto / 2019 / MX / 26 min
Krátky dokumentárny film o mexickom bežcovi Ricardovi Mejíovi. Počas fascinujúcej životnej cesty čelí neznámy majster sveta v horskom behu asi svojej poslednej a najväčšej výzve: nájsť svojho nástupcu.

Dlhá rieka domov (The Long River Home) – Seth Dahl / 2019 / US / 20 min
Dokumentárny film o vyrovnávaní sa s následkami vojny prostredníctvom spoločných kajakárskych dobrodružstiev. Aaron Howell a Russell Davies sú vojnoví veteráni, ktorí počas bojov utrpeli zranenia a ktorí teraz spolu vyrážajú na ďalšiu misiu. Na kajakoch sprevádzajú slepého námorného veterána Lonnieho Bedwella na jeho tretej ceste cez Veľký kaňon.

ŠTVRTOK 20. 8. od 20.30 hod.

Aniakchak – Forest Woodward, Graham Zimmerman / 2019 / US / 25 min
Mladomanželia Graham Zimmerman a Shannon McDowell, obaja profesionálni športovci v rôznych odvetviach, nachádzajú radosť a spoločnú reč v novej aktivite: packraftingu, vďaka ktorej sa vydajú na náročné dobrodružstvo do prírodnej rezervácie Aniakchak na Aljaške, najodľahlejšej a najmenej navštevovanej časti tohto národného parku.

K2 a neviditeľní pešiaci (K2 and the Invisible Footmen) – Iara Lee / 2015 / PK / 55 min
Filmárka a známa aktivistka Iara Lee zachytáva vo svojom filme životy tých, ktorí pomáhajú horolezcom pri výstupoch na najvyššie hory sveta, vrátane pakistanských nosičov a nepálskych šerpov. Film tiež sleduje prvý oficiálny pakistanský horolezecký tím, ktorý tvoria bývalí nosiči.

Anba – v srdci Haiti (Anba, au coeur d’Haiti) – Vladimir Cellier / 2018 / FR / 28 min
Francúzsky jaskyniar Olivier Testa skúma od roku 2009 jaskyne na Haiti, vedie expedície, školenia a prieskumné projekty po celej krajine. Popri sprevádzaní speleológov po podzemných jaskynných systémoch vykresľuje film aj farebný a hudobný portrét na povrchu tejto perly Antíl.

Vysoko nad hlbokou zátokou (Deep Water – Psicobloc in Vietnam) – Jon Glassberg / 2019 / US / 18 min
Podmanivé objavovanie strachu vo vietnamskej zátoke Ha Long Bay v hlavnej úlohe s priekopníkom sólovania nad vodou Timom Emmettom a olympijskou lezkyňou Kyrou Condie.

PET kajak PROJEKT – Tomáš Ščepka / 2019 / SK / 32 min
Pádlovanie po slovenskej časti Dunaja na ručne vyrobenom kajaku z plastových fliaš a iného odpadu. Tento nevšedný projekt vodáka Tomáša Ščepku má poukázať na problém znečistenia riek a morí.

PIATOK 21. 8. od 20.30 hod. 

Prednáška Balónom.sk – Matej Hruštinec a jeho tím vytvorili prvé a v súčasnosti aj jediné balonárske zoskupenie na území Žilinského kraja. Od roku 2014 organizujú balonárske stretnutia, medzi ktoré patrí aj slávna ,,Rajecká balónová fiesta.“ Propagujú balónové lietanie, sprevádzajú svojich klientov na ich zážitkových letoch, každoročne navštevujú nové krajiny a držia krok s balónovým svetom. Plavba vzduchom je totiž obrovské dobrodružstvo a balón je čistá radosť, zábava, vzrušenie aj očakávanie.

Čo nás naučila obloha (L’école du ciel) – Brian Mathé / 2018 / FR / 53 min
Traja priatelia sa rozhodnú splniť si dlhoročný sen: cestovať oblohou bez externej podpory a motora. Pri pomalom tempe pešej turistiky sa učia z iných kníh ako v škole: stretávajú sa s ľuďmi, spoznávajú prírodu a oblohu. Spoločne sa snažia nazerať na život z vtáčej perspektívy a spoznať zmysel slova „sloboda“.

Končitá – Príbeh bouldrovej oblasti – Anton Kajan / 2020 / SK / 36 min
Dokument cez rozprávanie Olivera Vysloužila – jedného z priekopníkov boulderingu na Slovensku – mapuje históriu oblasti, prelezy najväčších skvostov a atmosféru 3. ročníka dnes už legendárneho boulder cupu. Prvý slovenský čistokrvný boulderingový dokument.

Šanca prežiť – Katarína Tekeľová / 2019 / SK / 37 min
Film o zranených zvieratách a opustených mláďatách, ktorým sa snaží pomôcť úžasný tím zo Záchrannej stanice v Zázrivej.

Viac informácií o podujatí nájdete na: www.kulturneleto.eu alebo na FB.

Zdroj: Mesto Žilina, Stanica Žilina – Záriečie

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať