Hasičská nedeľa dala bodku za letnými prázdninami

Hasičská nedeľa dala bodku za letnými prázdninami

Posledná augustová nedeľa 29.8.2021  sa v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke niesla vo veľkom hasičskom štýle.

Keďže dobrovoľné hasičské zbory patria medzi najstaršie záujmové organizácie v SR a majú zastúpenie takmer v každej obci, Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, v spolupráci s dobrovoľnými hasičskými zbormi z okrsku č. 3, pripravili  pre deti a všetkých návštevníkov deň plný zábavy a prekvapení.

Už od rána si návštevníci mohli pozrieť výstavu hasičskej techniky pozostávajúcu z exponátov hasičských zborov z celej Bystrickej doliny. Tradícia výroby požiarnych automobilov u nás siaha až na začiatok 20. storočia a kopíruje veľakrát veľmi slávne, inokedy len priemerné obdobia výroby automobilov. Po celé toto storočie výrobcovia ponúkali požiarnu techniku na dobrej technickej i taktickej úrovni. Preto mohli návštevníci v skanzene okrem súčasných hasičských vozidiel obdivovať aj  požiarny automobil z povojnovej Československej hromadnej produkcie PRAGA RN 1951. Hoci patrí už k veteránom, členovia DHZ Stará Bystrica ho držia stále vo výbornej forme a je schopné i výjazdu. Hasiči toto auto oceňovali najmä pre jeho malé rozmery, dobre sa ním manévrovalo pri požiaroch v lesnom masíve a úzkom teréne. Samozrejme tí, čo vydržali do večera ho mohli vidieť aj pri jazde naprieč skanzenom.  Počas celého dňa bola na pódiu pri Krčme z Korne pripravená prezentačná výstava hasičských uniforiem a odevov zásahovej činnosti.  Okrem nej sa všetci milovníci modelov hasičských áut z 20. a 21. storočia mohli pristaviť aj  pri zberateľskej zbierke pána Richarda Buchu zo Starej Bystrice. Zbieraniu týchto modelov v mierke 1:40 sa venuje už dlhší čas a vlastní okolo 130 Ks.

Nielen o výstavách bol tento deň, pretože pre deti boli pripravené aj rôzne aktivity. Hneď vedľa kaplnky si vyskúšali prekážkový beh, plazenie sa v hasičskom tuneli a veru nejedeno sa pri tom poriadne zapotilo. Zaujímavé  bolo aj súťaženie pomocou ručných striekačiek tzv. džberoviek, kde si mohli deti vyskúšať svoju šikovnosť pri mierení na terč.  Súčasťou podujatia boli ukážky prvej pomoci a súťaž medzi vybranými detskými družstvami DHZ z Bystrickej doliny. Súťažilo sa v troch kategóriách Chlapci, Dievčatá a Mix.  Deti súťažili s nesmiernou chuťou, húževnatosťou a všetkým nám ukázali aký krásny je hasičský šport.

Kategória dievčatá:

1.       miesto  DHZ Vychylovka

2.       miesto DHZ Radôstka

Kategória Chlapci:

1.       miesto DHZ Radôstka

2.       miesto DHZ Vychylovka

3.       miesto DHZ Nová Bystrica

Kategória Mix:

1.       miesto DHZ Vychylovka

2.       miesto DHZ Radôstka

3.       miesto DHZ Nová Bystrica

Keďže išlo o poslednú prázdninovú nedeľu  hasiči pripravili pre deti veľké prekvapenie v podobe ohňovej šou, ktorá sa opakovala každých tridsať minút.  Ale najviac si deti užili penovú atrakciu, ktorá sa pre veľký úspech musela zopakovať. Na záver sa mohol každý zastaviť pri stánku s palacinkami, a tak dať sladkú bodku za prázdninami.

Touto cestou chceme poďakovanie všetkým členom zúčastnených DHZ z Bystrickej doliny, ktoré patria do okrsku č.3: DHZ VYCHYLOVKA, DHZ NOVÁ BYSTRICA, DHZ STARÁ BYSTRICA, DHZ RADÔSTKA, DHZ KLUBINA, DHZ ZBOROV NAD BYSTRICOU, DHZ DUNAJOV, DHZ KRÁSNO NAD KYSUCOU. Poďakovanie patrí aj Firesystem s.r.o a všetkým tým, ktorí sa na uvedenom podujatí podieľali či už finančne alebo materiálne, pretože bez ich pomoci by sa nám nepodarilo zorganizovať toto krásne podujatie.

Zdroj : Kysucké múzeum

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať