Hlavolamy, pokusy aj optické klamy. Aj o tom je nová interaktívna výstava Koleso – vedecká hračka

Hlavolamy, pokusy aj optické klamy. Aj o tom je nová interaktívna výstava Koleso – vedecká hračka

Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo interaktívnu výstavu pod názvom Koleso – vedecká hračka, ktorá potrvá do 31. októbra 2020. O tom ako vznikala a čo všetko na nej môžete objaviť sme sa porozprávali s autorkou výstavy Ing. Beatou Puobišovou.

Ako vznikla myšlienka tejto výstavy a pre koho je primárne určená?

Interaktívnu výstavu Koleso – vedecká hračka pripravilo občianske združenie Vedecká hračka z Banskej Bystrice. Je to naša najväčšia výstava čo sa rozsahu týka a bola zhotovená na požiadavku Podtatranského múzea. Rada hovorím, že výstava je určená pre všetkých bez rozdielu veku, ale trošku je to prehnané. Môžeme povedať, že je určená pre deti od troch rokov a limitom je skôr to, aby bol človek schopný pohybu. Vzdelanie tiež nezohráva úlohu, pretože aj ten, kto nič netuší, sa vie zahrať a niečo nové sa naučiť. Hračka je človeku najprirodzenejšia. Naša vedecká hračka má ešte navyše atribút, že pri hre približuje, alebo demonštruje nejaký prírodný zákon, jav, alebo technický fenomén.

Výstava Vedecká hračka sa venuje kolesu ako takému. Prečo ste si vybrali práve tento vynález?

Koleso je úžasný fenomén, ktorý má viac ako 3500 rokov. Na výstave nechýba ani panel venovaný jeho histórii, uplatneniu. Nájdete tu aj informácie o vynálezoch, ktoré sa s ním spájajú, ale aj napríklad zobrazenie v karikatúrach.

Čo všetko môžu návštevníci vidieť, vyskúšať si, ak prídu na výstavu?

Na každom stole sú hračky, ktoré sa nejako spájajú s kolesom. Nájsť takéto hračky nebolo ťažké, pretože veľa z nich má v sebe koleso, alebo koliesko. Máme tu stôl, ktorý je venovaný doprave a dopravným prostriedkom. Môžeme tu nájsť štartovací skateboard. Vyskúšať si návštevníci môžu kolobežku, alebo aj easycar. Chceme, aby sa deti, ale aj dospelí zahrali aj s neobvyklými hračkami a vyskúšali si ako fungujú. Nechýba stôl, na ktorom je viacero kaleidoskopov, alebo aj časť venovaná hlavolamom, ktoré však sú osobitná kategória hračiek.

Výstava má viac ako desať rokov, videlo ju už množstvo ľudí. Aké sú reakcie?

Od marca 2010 bola v 11 slovenských múzeách a piatich veľkých školách. A reakcie sú naozaj výborné. Jediné, čo sa môže stať, že sa nejaká hračka počas výstavy znefunkční. Ja však tvrdím, že hrou zničené hračky naplnili svoje poslanie. Deti sa radi hrajú a pritom si ani neuvedomujú, že pritom niečo spoznávajú. To je dôležité.

A ako je to s dospelými?

Stredná generácia dnešných rodičov sú tí, ktorí sa zabúdajú hrať, akoby nemali prirodzený vzťah k hračkám. Starí rodičia nie, tí nemajú problém sa zahrať. Mám to odpozorované na našich výstavách. Takým poslaním tejto výstavy je aj to, aby sa zahrali aj dospelí, aby pochopili, že hranie je veľmi dôležité. Niekedy prídu na výstavu aj spolu viaceré generácie a vtedy je to až dojemné. Veď kultúrne hranie je to súčasť rodinného, spoločného života.

Výstava je určená aj pre školy. V rámci akých predmetov by ste ju odporučili navštíviť?

Určite počas hodín fyziky, matematiky, ale aj chémie. Ale aj počas dejepisu, keďže sú tam aj panely a návody s historickými faktami. Máme tu aj fyzikálne experimenty, ktoré si potom môžu deti s rodičmi vyskúšať aj doma.

Konzultovali ste jednotlivé hračky, či pokusy s odborníkmi?

Máme dlhoročnú spoluprácu s Katedrou fyziky Fakulty prírodných vied Univerzity Mateja Bela. Pomáha nám aj Mgr. Michal Figura, bývalý učiteľ a teraz showman fyziky, s ktorým veľa odborných vecí konzultujem. Pretože aj keď hovoríme s tými najmenšími, tak musíme používať ten správny slovný aparát.

Koľko času si majú návštevníci rezervovať na túto výstavu?

Určite aspoň hodinu. Najprv si prečítajú informácie o kolese, pozrú si optické klamy a potom sa budú hrať s tým, čo ich osloví. Na výber je toho veľa – viac ako 200 hračiek. Určite si na svoje prídu aj skupiny detí.

Zdroj: Kysucké múzeum v Čadci

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať