Jubilejný desiaty ročník festivalu Bez hraníc bol tento rok netradičný

Jubilejný desiaty ročník festivalu Bez hraníc bol tento rok netradičný

V sobotu 7. novembra neskoro večer vyvrcholil program jubilejného desiateho ročníka festivalu Bez hraníc. Tohto roku bol iný, bol venovaný verejnosti a to prostredníctvom onlineprezentácií, čo organizátorom festivalu v tejto (COVID) dobe umožnilo zachovať kontinuitu podujatia. Informoval o tom Radoslav Pančík z Turčianskeho kultúrneho strediska.

„Organizovať online festival bola pre organizátorov výzva, ale sme nesmierne šťastní, že sme sa s ňou popasovali a najmä, že prišli skvelí ľudia, hostia,s ktorými sme sa aspoň na chvíľu mohli preniesť aj na inú stranu sveta. Máme za sebou dekádu. Pred mesiacmi sme vymýšľali ešte rôzne veci na oslavu jubilea, jedno bolo isté – chceli sme, aby bol 10. ročník výnimočný. Vtedy sme ale netušili, že nič z našich nápadov nebude možné uskutočniť, no festival výnimočný bezpochyby bol,“ uviedol Matej Pančík, člen organizačného štábu.

Festival už tradične priniesol rôzne zaujímavé témy zamerané na rôznorodosť kultúr, ale aj obdivuhodné výkony v horolezectve, či expedičnej turistike, ale najmä nastolil rôzne témyk ľudskoprávnym otázkam.

Prostredníctvom prezentácií, ale aj festivalových aktivít sme vytvorili priestor na spoznávanie kultúrnycha spoločenských rozdielov v jednotlivých kútoch sveta, v snahe znižovať mieru predsudkov a intolerancie, čo je v dnešnej dobe tak dôležité. Zároveň sme jednotlivými činnosťami podujatia priamo podporili aktivitu verejnosti, ktorá sa mohla aktívne prejaviť najmä na pripravenej festivalovej súťaži FEST FOTO, ako aj súťaži HORE NA HOLE, pri ktorej mohla verejnosť aspoň takto symbolicky uskutočniť výstup na Chatu na Martinských holiach, kde sa v minulosti premietali prevažne horské prezentácie v rámci festivalových dní.

Aj po skončení festivalu sa bude môcť verejnosť tešiť na tematické výstavy fotografiídvoch fotoskupín,TuFoTím z Martina a Just a Natruc zo Žiliny. Tiež tematické kolekcie fotografií Borisa Németha pod názvom HOMELAND 2016 a Bratislava – Košice (a späť) 2020. Výstavy sú inštalované v priestoroch Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine a na pešej zóne Mesta Martin.Pozrieť si ich budete môcť do 18. Januára 2021.

Podujatie organizačne zabezpečil Martinský klub priaznivcov cestovania a Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja. Je realizované s finančnou podporou Mesta Martin.

Sprievodné podujatia – výstavy fotografií sú podporené z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia a spolufinancované s podporou Žilinského samosprávneho kraja.

Zdroj: Radoslav Pančík, Turčianske kultúrne stredisko

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať