K betlehemu na námestí v Liptovskom Mikuláši pribudli traja mudrci

K betlehemu na námestí v Liptovskom Mikuláši pribudli traja mudrci
Foto: FB/Mesto Liptovský Mikuláš

K vyrezávanej Svätej rodine, ktorá minulé vianočné sviatky zdobila Námestie osloboditeľov v Liptovskom Mikuláši, pribudli túto zimu ďalšie tri postavy. Mesto Liptovský Mikuláš o tom informuje na sociálnej sieti.

Sochy znázorňujú troch mudrcov z Východu, ktorí sa prišli pokloniť malému Ježiškovi. Rezbári zobrazili troch kráľov v takmer životnej veľkosti. Najvyšší z nich má 160 centimetrov. Dvaja z nich nad jasličkami stoja a jeden je znázornený v kľaku. V rukách držia dary – zlato, kadidlo aj myrhu.

„Ako si dnes nevieme predstaviť Vianoce bez stromčeka, v mnohých obciach a mestách sa už tradičnou súčasťou Vianoc stáva betlehem. Je to tak aj v našom meste, už minuloročné sviatky sa stala súčasťou Námestia osloboditeľov Svätá rodina ako základný prvok betlehema. Návštevníci si pri jasličkách robili fotografie ako spomienku na Vianoce strávené v našom mestečku a radosť robil výjav všetkým, ktorí cez námestie prechádzali,“ povedal primátor Ján Blcháč.

Výjav narodenia Ježiša inštalovalo mestské múzeum pod arkády na námestí už minulý rok. Autorom diela sú liptovskí ľudoví rezbári Miroslav a Michal Trnovskí, ktorí žijú a tvoria v Kalamenoch. „Autori si dali záležať na znázornení témy tajomstva Vianoc, ktoré sa skrýva v narodení Ježiška. Súsošie z dreva, ktoré sme osádzali k múzeu už minulú zimu, tvorí svätý Jozef, Mária a dieťatko v jasliach. Nad nimi je umiestnená drevená kométa a dvaja anjeli, ktorí držia v rukách liturgický nápis „Sláva Bohu na výsosti“, čo je odkazom na historické piesne od Juraja Tranovského,“ priblížila Petra Dzurík Jurkovičová z Múzea Janka Kráľa.

Zdroj: Mesto Liptovský Mikuláš

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať