Katolícka univerzita pripravila virtuálnu prehliadku “Ján Pavol II a Slovensko”

Katolícka univerzita pripravila virtuálnu prehliadku “Ján Pavol II a Slovensko”
Foto: FB/Katolícka univerzita v Ružomberku

Ján Pavol II a Slovensko je výstava, ktorá, ktorá mapuje vzťahy pápeža so Slovenskom. Autorkou výstavy je prof. Dr. phil. Emília Hrabovec, prodekanka Teologickej Fakulty pre medzinárodné vzťahy z Univerzity Komenského v Bratislave. Záštitu nad výstavou prijali bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský a krakovský arcibiskup Marek Jędraszewski. Katolícka univerzita o tom informuje na svojej stránke.

Nakoľko nie je v súčasnej dobe možné výstavu sprístupniť fyzicky, teší nás že je možné prostredníctvom virtuálnej prehliadky výskum sprostredkovať. Hlavné témy, ktorým sa autorka venuje sú slovenský exil, základné črty magistéria Jána Pavla II., vzťahy pápeža k Slovensku a Slovákom v kontexte slovenských dejín.

Viaceré úryvky z historických prameňov, ktoré sú do výstavy začlenené, sú neznáme a doposiaľ nepublikované. Ako uviedla autorka výstavy: Prezentované sú aj mnohé fotografie z pápežovej návštevy v Slovenskom ústave sv. Cyrila a Metoda v Ríme v roku 1981 či v slovenskej katedrále pri Toronte v roku 1984, z prijatia slovenskej mládeže v Castel Gandolfe po prvom svetovom festivale slovenskej mládeže vo Waldkraiburgu, ktorý organizoval Svetový kongres Slovákov v lete 1980“.

Výstava mala byť pôvodne inaugurovaná v Bratislave, následne putovať po celom Slovensku (so začiatkom v Nitre) a nakoniec prísť do Krakova. Za momentálnych obmedzení však bola predbežne zverejnená iba elektronicky s tým, že keď sa situácia uvoľní, bude ju možné aj fyzicky nainštalovať.

Zdroj: Katolícka univerzita

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať