Keď dláto vykúzli zlato

Keď dláto vykúzli zlato

Považské múzeum sprístupní od 1. februára v priestoroch Drotárskeho pavilónu výstavu Keď dláto vykúzli zlato, ktorá je ukážkou celoživotnej tvorby žilinského rezbára Miroslava Ďuratného. Rezbárstvu sa začal venovať v období, keď zo zdravotných dôvodov musel odísť z pôvodného povolania. Bol členom Klubu neprofesionálnych výtvarníkov pri Regionálnom osvetovom stredisku v Žiline a vystavoval od roku 1976. Jeho drevené plastiky získali mnoho ocenení na okresných, krajských i celoslovenských súťažiach a výstavách amatérskej výtvarnej tvorby. Svoje výnimočné diela vystavoval pravidelne aj na festivaloch Východná a Jánošíkove dni. V roku 1997 mu Okresný národný výbor – odbor kultúry a Považské múzeum v Žiline udelili  diplom za rozvíjanie ľudovej umeleckej tvorby. Tvoril až do svojej smrti v roku 2016.

Miroslav Ďuratný venoval rezbárstvu všetok svoj voľný čas. Predtým, ako zaboril dláto do  dreva, mal už jasnú predstavu, ako by malo hotové dielo vyzerať. Jeho drevorezby sú realistické, detailne prepracované a ľudský výraz zachytávajú naozaj hodnoverne. Najradšej tvoril postavy a tváre obyčajných ľudí, ktorých pozoroval v prirodzenom prostredí. Svojou prácou vdýchol život kusom dreva a každej plastike vkresal svojský charakter. „V zbierkach Považského múzea sa nachádzajú viaceré diela tohto zaujímavého ľudového umelca. A keďže sú to naozaj krásne kúsky, chceli sme ich ukázať aj našim návštevníkov. Niektoré z nich môžu vidieť v Expozícii Jánošík a Terchová, ale samostatná výstava sa nám zdala výbornou príležitosťou, aby sa s jeho tvorbou zoznámilo viac ľudí. Záujemcovia sa môžu tešiť na takmer 100 diel, sú to najmä plastiky a reliéfy. Súčasťou výstavy bude tiež zopár diplomov zo súťaží,“ vysvetľuje kurátorka výstavy – etnologička Adriana Bárdyová.

Výstavu Keď dláto vykúzli zlato môžu vidieť návštevníci Drotárskeho pavilónu do 27. apríla. Viac informácií a otváracie hodiny nájdu na www.pmza.sk.

Autor: PhDr. Magdaléna Lacková

Považské múzeum

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať