Kniha „Liptovský Hrádok – prechádzky dejinami“ uspela v celoštátnej súťaži

Kniha „Liptovský Hrádok – prechádzky dejinami“ uspela v celoštátnej súťaži
Foto: Ilustračné - Predstavenie knihy

Kniha „Liptovský Hrádok – prechádzky dejinami“ z autorského pera Ivety Zuskinovej vyhrala v celoštátnej súťaži Slovenská kronika 2020 v rámci kategórie vedecká alebo vedecko popularizačná monografia mesta alebo mestskej časti. Mesto Liptovský Hrádok o tom informuje na svojej stránke.

Do 11. ročníka súťaže, ktorá má dvojročnú periodicitu, mohli mestá, obce, občianske združenia i jednotlivci kroniky alebo monografie miest a obcí Slovenska prihlásiť elektronicky od 10. mája do 10. augusta 2020. Odborná porota následne posudzovala 21 kroník a 40 monografií. Ocenených bolo 8 súťažných prác v kategórii kroniky, udelili 2 čestné uznania a výnimočne aj ocenenie „Absolútny víťaz“. Medzi monografiami ocenili 10 súťažných prác.

Cieľom súťaže je podnietiť záujem o dôslednejšie uchovávanie a záchranu kultúrno-spoločenského dedičstva formou tvorby kroník, monografií obcí a miest. Súťaž organizuje Národné osvetové centrum v spolupráci so Slovenskou národnou knižnicou, Slovenským národným múzeom a Združením miest a obcí Slovenska.

Iveta Zuskinová v roku 2016 vydala publikáciu „Liptovský Hrádok – Príbeh mesta a jeho obyvateľov v prvej polovici 20. storočia“. Vyšla pri príležitosti 700. výročia prvej písomnej zmienky o meste a o jej obľúbenosti svedčí aj fakt, že sa vytlačili dve vydania.

Úspech autorku motivoval k napísaniu knihy „Liptovský Hrádok – prechádzky dejinami“, v ktorej Iveta Zuskinová poukázala na veľmi cenné pamiatky a architektúru v meste. Knihu verejnosti predstavila počas Dní mesta a 15. Hornoliptovského jarmoku v piatok 6. septembra 2019.

„Veľmi si vážim ocenenie, ktoré sa mi dostalo na celoslovenskej úrovni. Chcela som predstaviť naše mesto Liptovský Hrádok. Je síce malé, ale významné na históriu a osobnosti. Som hrdá na to, že tu od detstva žijem a že je o čom písať – Liptovský Hrádok má svoju históriu a stará sa o ňu. Ďakujem celému tímu, ktorý sa podieľal na vydaní knihy i ľuďom, ktorí ju podporili,“ povedala Iveta Zuskinová.

Jej nateraz posledným počinom je publikácia „Ovčiari na Slovensku“. Známa etnologička, múzejníčka a publicistka ju verejnosti predstavila v nedeľu 23. augusta 2020 počas podujatia Ovčiarska nedeľa, ktoré sa konalo v letnom parku na lúke Maladinovo v Liptovskom Mikuláši. Publikácia hovorí o tradičných formách ovčiarstva na celom území Slovenska a predstavuje jeho rôzne podoby.

Zdroj: Mesto Liptovský Hrádok

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať