Krehká krása v múzeu vďaka podpore Fondu na podporu umenia

Krehká krása v múzeu vďaka podpore Fondu na podporu umenia

Kysucké múzeum má vo svojom fonde zbierku porcelánu, ktorej väčšia časť je vyinštalovaná v Expozícii meštianskeho bývania. V zbierkach sa nachádzajúci porcelán (jedálenské súpravy,  kávové a čajové servisy, solitérne kusy rôznych, najmä českých porcelánok, ale aj nemecký Rosenthal a iné) pochádzal prevažne z prvej polovice 20. storočia, časť bola mladšia.

Vďaka Fondu na podporu umenia sa v roku 2020 do zbierok Kysuckého múzea dostala  nádherná kolekcia porcelánu od súkromných zberateľov a nadšených geológov z Čadce  – z mineralogického hľadiska je porcelán zmes kaolinitu, živca a kremeňa – a táto ich vášeň je prepojená so záujmom o umenie. Zberateľstvu nielen porcelánu sa venujú už vyše štyridsať rokov, pričom nadviazali na rodinnú tradíciu – už starý otec, ktorý pracoval pred druhou svetovou vojnou ako faktor u firmy Steiner v Čadci, mal doma malú zbierku. Veľká časť porcelánu bola získaná od rodiny a prostredníctvom známych z blízkeho okolia, doplnená bola kúpou na aukciách a v starožitníctve.

Kolekcia získaného porcelánu je datovaná od začiatku 19. až do začiatku 20. storočia. Je pestrá, čo sa týka umeleckej hodnoty predmetov, tvarov, zdobenia a pod. Je to vlastne prierez umeleckým spracovaním úžitkového porcelánu. Nachádza sa tu niekoľko samostatných šálok, maľované taniere, cukorničky, nádoby na mlieko, podnosy, niekoľko čajových a kávových servisov, raritami sú napr. nádoba na maslo, svätenička, malý kalamár. Z väčších súborov ide o 2 secesné jedálenské súbory (jeden 23 dielny – Slavkov, ktorý je červeno v porcelánke značený aj pre predajňu v Budapešti a druhý neúplný taktiež 24 dielny súbor – Ostrov pri Karlových Varoch s výrobným názvom Versailles). Čo sa týka porcelánok, zastúpené sú napr. stará Viedeň, Loket, Slavkov, Březová, Klášterec nad Ohří, Volkstedt, Meissen a iné.

Veríme, že na budúci rok túto krehkú krásu sprístupníme verejnosti prostredníctvom výstavy.

Akvizíciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

Zdroj: Kysucké múzeum

 

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať