Kultúrne inštitúcie lákajú na virtuálne prehliadky

Kultúrne inštitúcie lákajú na virtuálne prehliadky

Keď nemôžu ísť ľudia za kultúrou, ide kultúra za nimi. Hoci sú kultúrne inštitúcie v pôsobnosti Žilinskej župy pre verejnosť zatvorené, otvárajú brány do sveta virtuálneho – plného kreatívnych, zábavných a vzdelávacích možností.
,,Priamo v pohodlí domova si tak návštevník vyskúša rozličné umelecké techniky, vylúšti tajničku, dozvie sa zaujímavosti, či aspoň na diaľku pozrie výstavy. Je to možnosť pre naše galérie, múzeá, divadlá, knižnice, strediská i hvezdáreň ako ostať s návštevníkmi v kontakte aj v tejto mimoriadnej situácií,” povedal riaditeľ odboru kultúry ŽSK Martin Hromada.

Milovníci umenia si dnes môžu spestriť voľné chvíle návštevou virtuálnych galérií. Pracovníci galérií prehľadávajú archívy, aby sa s návštevníkmi mohli prostredníctvom sociálnych sietí podeliť o milé spomienky na výstavy, ktoré už návštevníci mohli vidieť. Virtuálnu prechádzku krajskými galériami cez internet umožňuje aj projekt Google Art. Niektoré z prezentovaných zbierkových predmetov boli nasnímané technológiou super vysokého rozlíšenia, vďaka čomu je možné preskúmať dielo až do najmenších detailov.

Virtuálne sú aj krajské múzeá. Verejnosť sa môže tešiť na pravidelné pridávanie príspevkov, videoprezentácií či dokumentov z múzejných fondov. Keďže okrem kultúrnych inštitúcií sú zatvorené aj školy, nezabudli ani na žiakov, pedagógov a rodičov. Kysucké múzeum v Čadci pravidelne v pondelok zverejňuje edukatívnu prezentáciu múzejníkov z bohatých dejín Kysúc, stredy patria historickým dokumentom a víkend ochutnávke krátkych pohľadov na svoje expozície. Oravské múzeum Pavla Országha Hviezdoslava v Dolnom Kubíne si pripravilo sériu krátkych náučných videí o expozíciách, ktoré má v správe. Na sociálnych sieťach pravidelne publikuje zaujímavosti zo života rodiny Thurzovov, o hrade, o živote v stredoveku, či  dobovej justícii. Rovnako tak Považské múzeum v Žiline pravidelne komunikuje rôzne zaujímavosti z oblasti z histórie, drotárstva, etnológie, archeológie, botaniky a zoológie.

Verejnosti sa online prihovárajú aj župné divadlá. Slovenské komorné divadlo v Martine sa snaží aj v týchto dňoch nestratiť kontakt s divákmi a svojim priaznivcom sprístupňuje archívne inscenácie divadla v pravidelných termínoch vždy v stredu a sobotu. Rovnako Bábkové divadlo Žilina, ktoré rozbehlo určite najfarebnejší projekt spomedzi slovenských divadiel – BábkarAnténu (www.babkarantena.sk).

Pre verejnosť ostali zatvorené i knižnice. Kým opäť privítajú čitateľov vo svojich priestoroch, pripravili si pre nich niekoľko tipov, ako využiť neplánované voľno, či zabaviť deti a mládež. Pripravené sú výtvarné súťaže, zábavné kvízy pre čitateľov, online čítania kníh pre deti. Nezabudlo sa ani na maturantov, ktorých čaká netradičný koniec štúdia. Pre nich sú k dispozícií zaujímavé videoprednášky.

Ani Krajská hvezdáreň v Žiline neostala bokom. Pre návštevníkov svojej stránky si pripravila 360-stupňovú panorámu, ktorou postupne predstaví svoje pracoviská – Kysuckú hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste a Pozorovateľňu na Malom diele v Žiline. V závere sú nachystané súťažné otázky a najrýchlejší riešiteľ získa atraktívne ceny v podobe propagačných materiálov hvezdárne.

Žilinská župa uzatvorila brány svojich kultúrnych inštitúcií 12.marca v rámci preventívnych opatrení s cieľom zabrániť šíreniu nového koronavírusu. Rozhodnutím Ústredného krízového štábu ostávajú uzatvorené až do odvolania.

Pre všetky informácie sledujte webové stránky a sociálne siete (Facebook, Instragram) vybraných kultúrnych inštitúcií Žilinského kraja.

Virtuálna prehliadka župných galérií:

– Oravskej galérie v Dolnom Kubíne: https://bit.ly/2UVV6Xb

– Galérie Márie Medveckej: https://cutt.ly/qtUST4p

– Kysuckej galérie v Oščadnici: https://cutt.ly/BtUSivo

–  ‍Liptovskej galérie (https://cutt.ly/etUSdhO).

Virtuálna hvezdáreň: https://bit.ly/2VbJwaT

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať