Kysucké múzeum vystavuje najcennejšie numizmatické exponáty zo svojich zbierok

Kysucké múzeum vystavuje najcennejšie numizmatické exponáty zo svojich zbierok

Kysucké múzeum v Čadci pre návštevníkov pripravilo novú numizmatickú výstavu s názvom Numizmatika v našich zbierkach. Výstava je inštalovaná v priestoroch kaštieľa v Radoli od 7.6. do 31.11. 2020 a ponúka prehliadku najcennejších numizmatických exponátov zo zbierkových fondov Kysuckého múzea v Čadci.

Nepochybne najvýznamnejšiu a zároveň hlavnú časť výstavy predstavuje výber najvzácnejších mincí tzv. horelického pokladu, ktorý patrí k najvýznamnejším numizmatickým nálezom na Kysuciach. Objavený bol  v marci 2000 v mestskej časti Čadca-Horelica. Depot 1658 mincí uložených v hlinenom krčahu objavil miestny obyvateľ Jozef Kubica pri kopaní základov pre plot. Všetky mince sú strieborné, pričom medzi nimi prevažujú nižšie nominálne hodnoty. Podľa druhu jednotlivých mincí poklad pozostáva z nasledujúcich platidiel: denáre 57 ks, grajciare (1-grajciar, 3-grajciare, 6-grajciare, 10-grajciare a 15 grajciare) 703 ks, poltoraky: 547 ks,  groše ( 1-groše, 2-groše , 3-groše a 6-groše) 332 ks, orty 9 ks, polbatzeny 10 ks.

Najstaršou mincou je denár uhorského kráľa Mateja Korvína (1458 – 1490) z roku 1489/ 1490 a najmladším platidlom 3-grajciar uhorského kráľa Leopolda Habsburského (1655 – 1705) z roku 1677. Podľa krajiny pôvodu sú medzi mincami zastúpené platidlá razené v Uhorsku, Čechách, Poľsku, Dolnom Rakúsku, Sliezsku, Štajersku a Nemecku. Viac než polovica mincí je poľského pôvodu, pričom najčastejšie sa medzi nimi vyskytujú razby poľského kráľa Žigmunda III. Vasu (1587 – 1632), ktorých je celkovo 788. Vzhľadom k proveniencii mincí je pravdepodobné, že ich zakopal do zeme kupec smerujúci z Poľska na trh do Uhorska, prípadne uhorský remeselník vracajúci sa so zarobenými peniazmi z Poľska.

Autori výstavy, historici Kysuckého múzea ‒ Mgr. Martin Turóci, PhD. a Mgr. Andrea Paráčová, okrem výberu najcennejších mincí horelického pokladu na výstavu zaradili i ďalšie hodnotné mince a platidlá zo zbierok múzea, ktoré si budete môcť pozrieť pokiaľ navštívite radoľský kaštieľ. Okrem prehliadky zaujímavých exponátov sa tu budete môcť prostredníctvom odborného lektorského výkladu dozvedieť i ďalšie zaujímavé informácie z regionálnej numizmatiky.

Zdroj: Alexandra Janigová, Kysucké múzeum v Čadci

 

TP
TP
EDITOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať