Liptovský Mikuláš zavádza novinky v mestskej autobusovej doprave

Liptovský Mikuláš zavádza novinky v mestskej autobusovej doprave
Foto: FB/Mesto Liptovský Mikuláš

Obyvatelia Liptovského Mikuláša, ktorí využívajú na prepravu mestskú autobusovú dopravu, si už nemusia denne kupovať cestovné lístky v autobusoch. Od začiatku februára zavádza dopravca pozitívnu požiadavku mesta. Sú ňou časové cestovné lístky, ktoré budú platiť na päť dní, dva týždne alebo mesiac. Pre pravidelných cestujúcich sú cenovo výhodnejšie, ako denné lístky.

„Snažíme sa o zvyšovanie počtu prepravených osôb a o získanie pravidelných cestujúcich. Chceme dosiahnuť vyššiu konkurencieschopnosť autobusovej oproti individuálnej automobilovej doprave, aby sme zvýšili mobilitu obyvateľov prostredníctvom verejnej dopravy a šetrili tiež životné prostredie,“ naznačil filozofiu zavedenia časeniek primátor Ján Blcháč.

Zakúpiť si časenku je možné cez eshop dopravcu Arriva Liorbus alebo cez mobilnú aplikáciu UBIAN, prípadne na autobusovej stanici v kancelárii dopravcu. Nákup časového lístka priamo u vodiča možný nebude. Jeho platnosť sa začína dňom prvého použitia dopravnej karty vo vozidle, čiže prvou jazdou. Dĺžka platnosti časových lístkov je nastavená tak, aby vyhovovala verejnosti počas celého týždňa, ale aj ľuďom, ktorí autobus využívajú výlučne cez pracovné dni. „Päťdňové lístky sú najviac vhodné pre študentov a ľudí, ktorí nepracujú cez víkend, mesačníky sa oplatia aj tým, ktorí cestujú za prácou aj počas víkendu,“ priblížil Gabriel Lengyel z odboru dopravy na Mestskom úrade v Liptovskom Mikuláši.

Doteraz platil cestujúci pri prestupe polovičný lístok. Od februára bude prestup zadarmo do 30 minút od nástupu cestujúceho na prvý spoj. „Týmto krokom chceme vyjsť v ústrety najmä cestujúcim z okrajových mestských častí, ktorí musia často prestupovať na inú linku, aby sa dostali do svojho cieľa,“ povedal Lengyel. Bezplatný prestup však bude platiť len v prípade zakúpenia lístka cez dopravnú kartu.
Februárové zmeny v cestovaní autobusom sú súčasťou reformy mestskej autobusovej dopravy, ktorú iniciovalo vedenie mesta pred rokom a pol. Od apríla 2019 došlo k obmene vozidlového parku, radnica zaviedla taktovú dopravu na trase mesto – Podbreziny a zmenili sa aj cestovné poriadky, pričom boli posilnené spoje do mestských častí. Reforme autobusovej dopravy v Liptovskom Mikuláši sa okrem primátora Jána Blcháča pravidelne venuje aj pracovná skupina na čele s poslancom Michalom Paškom a vedúcim odboru dopravy Gabrielom Lengyelom.

Zdroj: Mesto Lipovský Mikuláš

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať