Mamičky v dolnokubínskej nemocnici dostávajú od radnice novorodenecké knižky

Mamičky v dolnokubínskej nemocnici dostávajú od radnice novorodenecké knižky

Za posledné tri roky prešlo gynekologickopôrodnícke oddelenie Dolnooravskej nemocnice s poliklinikou MUDr. L. Nádaši Jégého v Dolnom Kubíne výraznou renováciou. Komplexne sa zrekonštruovali izby, vyšetrovne, príjmová ambulancia, jednotka intenzívnej starostlivosti, pôrodnica či pôrodné sály. Rodičky i personál každodenne využívajú moderné priestory. Práve dolnokubínska samospráva prišla v týchto dňoch s novinkou pre všetky mamičky, ktoré porodia svoje vytúžené dieťa v nemocnici. Na pamiatku dostanú knižku pre novorodencov.

,,Rozhodli sme sa priniesť novinku, niečo čo by detičkám navždy pripomínalo, že sa narodili práve v Dolnom Kubíne, teda v meste Pavla Országha Hviezdoslava, Janka Matúšku, Ladislava Nádaši-Jégého a mnohých ďalších dejateľov. Táto knižočka im má pripomenúť, že aj oni sú rodenými Dolnokubínčanmi a navždy s týmto mestom už budú spojení,“ ozrejmil Ján Prílepok, primátor mesta.

Ide o klasickú novorodeneckú knižku zošitového typu, kde si rodiča nájdu všetko, čo súvisí s Dolným Kubínom. Môžu si tam nafotiť a uchovať prvé detské fotografie či napísať základné údaje o svojom dieťati. „Celá knižka je koncipovaná práve na naše mesto. To znamená, že rodičia tam nájdu napríklad našich významných dejateľov. Miesta, ktoré sú zaujímavé na prechádzku s dieťaťom či prvú bicyklovačku. Taktiež si v knihe môžu uchovať spomienku na ich prvé spoločné Vianoce a rôzne iné udalosti v živote,“ doplnil primátor.

V Dolnooravskej nemocnici sa po zmodernizovaní priestorov zvýšil počet pôrodov. ,,Za rok 2021 sme mali 784 pôrodov a kapacita je postavená tak, že vieme zvládnuť zhruba 1 200 pôrodov. Z tých 784 pôrodov sme mali 35,46 % cisárskych rezov, asi 4 % tvorili predčasné pôrody a okolo 23 detí sme museli prevážať do Univerzitnej nemocnice Martin, lebo boli narodené pred 34 týždňom. Od 34 týždňa tehotenstva už mamičky môžu rodiť v našej nemocnici, lebo máme dobre vybavené novorodenecké oddelenie,“ vysvetlil Miroslav Ostrihoň, primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Dolnooravskej nemocnice s poliklinikou MUDr. L. Nádaši Jégého v Dolnom Kubíne

Podľa jeho slov sú mamičky spokojné, o čom svedčí aj dotazníkový prieskum medzi rodičkami. ,,Pri pôrodniciach je to skôr rarita. Sme preto spokojní, že je na toto oddelenie na takejto úrovni ako by malo byť. Oceňujem, že mesto urobilo takúto iniciatívu v podobe knihy, ktorá zostane krásnou spomienkou pre každé dieťatko,“ konštatoval Ostrihoň.

Rodičky sú prevažne z okresu Dolný Kubín a zo spádovej oblasti, ktorú má nemocnica rozdelenú s nemocnicou v Trstenej. V Dolnokubínskej pôrodnici sa však nájdu aj rodičky, ktoré prichádzajú napríklad z Ružomberka alebo Terchovej. ,,Vďaka naozaj kvalitným rekonštrukciám má už naša pôrodnica nielen špičkový personál, ale aj moderné priestory hodné 21. storočia. Každoročne sa to odzrkadľuje na zvýšenom záujme a spokojnosti mamičiek, ktoré prichádzajú porodiť svoja dieťa práve do nášho mesta,“ podotkol Prílepok.

Okrem novorodeneckej knižky si rodičia môžu z oddelenia odniesť aj spomienku zvečnenú pri fotostene s ručne vyrobenou kolískou. Každá mamička z Dolného Kubína v nemocnici dostáva zároveň aj fascikel s dokumentami z Mestského úradu. V spisovom obale rodičia nájdu všetky dôležité tlačivá a tiež žiadosť na vyplatenie príspevku, ktoré mesto poskytuje novorodencom. ,,Som naozaj milo prekvapená, nečakala som, že niečo také ako spomienkovú knihu budú rozdávať. Nad mojim rozhodnutím vybrať si na pôrod Dolnokubínsku nemocnicu som dlho nepremýšľala, moja voľba bola jasná. Je to tu pekne moderne vybavené a čo je najdôležitejšie – personál je milý, profesionálny,“ zhodnotila jedna z mamičiek Martina Revaj Bartošová.

 

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať