Matica slovenská odhalí počas Slovesnej jari v Martine bustu Jozefa Škultétyho

Matica slovenská odhalí počas Slovesnej jari v Martine bustu Jozefa Škultétyho
Foto: matica.sk

Tradičné literárne podujatie Slovesná jar sa tento rok v Martine uskutoční netradične na jeseň. Pre pandémiu koronavírusu sa najstarší domáci literárny festival presunul z mája na 22. až 25. septembra 2020. V rámci neho odhalí Matica slovenská bustu svojho správcu Jozefa Škultétyho, ktorého verejnosť pozná ako spisovateľa, jazykovedca, literárneho kritika a historika či redaktora.

Slovesná jar sa začne v utorok (22. 9.) o 10.00 hod na Gymnáziu V. Paulinyho-Tótha vyhlásením výsledkov literárnej súťaže Paulinyho Turiec. O 16.00 hod. pokračujeme rozhovormi s múzejníkom Jozefom Beňovským o živote a umení s názvom Literatúra – pamäť spoločnosti. V stredu (23. 9.) o 16.00 hod. si uctíme významnú slovenskú osobnosť a správcu Matice slovenskej Jozefa Škultétyho odhalením jeho busty v areáli sídelnej budovy MS – Parku sv. Cyrila a Metoda. Nasledovať bude program Slovo a srdce – slovenská literatúra doma i v zahraničí o 17.00 hod. v aule Biblickej školy.

Vo štvrtok (24. 9.) o 10.00 hod. nás čakajú dielničky modrotlače medzi Slovenským komorným divadlom a Turčianskou knižnicou. V Literárnom múzeu SNK bude zároveň prebiehať krajské kolo Hviezdoslavovho Kubína a v Turčianskej knižnici stretnutie so spisovateľom Ladislavom Hrubým. Tešiť sa môžete na vernisáž medzinárodnej výstavy Modrotlač – kultúrne dedičstvo, ktoré nás spája o 17.00 hod. v Národnom dome SKD. Slovesná jar sa ukončí v piatok (25. 9.) o 10.00 hod. opäť krajským kolom Hviezdoslavovho Kubína v Literárnom múzeu SNK. V rovnakom čase si môžete pozrieť fragmenty zo života Gašpara Fejérpatakyho Belopotockého, teda divadelné predstavenie venované 190. výročiu vzniku ochotníckeho divadla na Slovensku a Roku slovenského divadla 2020. Na stretnutie s autorom Petrom Mišákom vás pozývame o 15.00 hod. do Turčianskej knižnice.

Už 54. ročník Slovesnej jari organizujú spoločne Matica slovenská a občianske združenie Podoby slova. Do organizácie sa zapojilo mesto Martin, Spolok slovenských spisovateľov a ďalší partneri. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Vstup pre verejnosť je bezplatný a je potrebné dodržať nariadenia Úradu verejného zdravotníctva SR.

Zdroj: Matica slovenská

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať