Matica slovenská vydala aktualizovaný Krátky slovník slovenského jazyka

Matica slovenská vydala aktualizovaný Krátky slovník slovenského jazyka
Foto: Matica slovenská

Vo Vydavateľstve Matice slovenskej vyšlo piate vydanie Krátkeho slovníka slovenského jazyka. Slovník obsahuje viac ako 60-tisíc slov a patrí k štyrom základným kodifikačným príručkám slovenčiny, ktoré schvaľuje Ministerstvo kultúry SR na základe zákona o štátnom jazyku.

Na vysoko náročnej aktualizácii najširšie využiteľnej kodifikačnej príručky súčasnej spisovnej slovenčiny pracovali autori diela Ján Kačala, Mária Pisárčiková a Matej Považaj. „K príprave nového vydania nás priviedli predovšetkým zmeny v slovnej zásobe a významoch slov, o ktoré sa náš jazyk obohatil v ostatných desaťročiach. Slovník je určený všetkým používateľom nášho jazyka, osobitne žiakom, študentom, ich rodičom a pedagógom. Jeho základným poslaním je rozširovanie poznatkov o našom národnom jazyku a zvyšovanie jazykovej kultúry,“ priblížil vedúci autorského kolektívu  profesor Ján Kačala. Jadrom slovníka je slovná zásoba súčasnej spisovnej slovenčiny a významové členenie pomenovaní, no sú v ňom aj základné gramatické a slovnodruhové údaje, štýlová a štylistická charakteristika slova a v niektorých prípadoch aj jeho pôvod a výslovnosť. Nachádzajú sa v ňom aj upozornenia na nespisovné a nesprávne podoby slova. Významy sa dokladajú živými spojeniami, ktoré ukazujú život daného slova v jazykovej praxi.

Predchádzajúca verzia Krátkeho slovníka slovenského jazyka vyšla v roku 2003. „Slovník v aktualizovanej podobe verejnosť nenájde v digitálnej podobe. Na internete je sprístupnená iba predošlá verzia, ktorá je v prípadoch mnohých slov a slovných spojení už neaktuálna. Matica slovenská týmto vydaním prináša slovenskej verejnosti po Pravidlách slovenskej výslovnosti už druhú kodifikačnú príručku súčasnej spisovnej slovenčiny,spresnil riaditeľ Vydavateľstva MS Stanislav Muntág. Ako dodal, slovník je významnou príručkou nielen pre školy, ale aj pre úrady štátnej a verejnej sféry, prekladateľov či novinárov.

Zdroj: Matica slovenská

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať