Mesto Dolný Kubín aj napriek zrušeniu jarmoku chce podporiť remeselníkov a trhovníkov

Mesto Dolný Kubín aj napriek zrušeniu jarmoku chce podporiť remeselníkov a trhovníkov
Foto: Mesto Dolný Kubín

Mesto Dolný Kubín každoročne v týchto dňoch organizuje v rámci Dní mesta Dolný Kubín tradičný Kubínsky jarmok. Tentokrát sa samospráva rozhodla oslavy zrušiť kvôli aktuálnej pandemickej situácii v súvislosti zo šírením koronavírusu. Avšak aj v týchto ťažkých časoch chce podporiť drobných remeselníkov a trhovníkov.

„Príprava jarmoku trvá niekoľko mesiacov. Keďže sa nám od začiatku apríla situácia skomplikovala natoľko, že sme neboli schopní zaistiť vystupujúcich interpretov, tak sme si nechávali ešte v auguste otvorenú možnosť, že by v nejakom obmedzenom režime predsa len bol. Avšak vzhľadom na aktuálne prijaté opatrenia, ktoré sú z úradu vlády či z úradu verejného zdravotníctva sme sa rozhodli, že dolnokubínsky jarmok, tak ako ho Dolnokubínčania alebo návštevníci mesta poznajú, žiaľ tohto roku nebude,“ povedal Ján Prílepok, primátor mesta.

Radnica sa preto rozhodla, že v takejto situácii podporí ľudových remeselníkov, lokálnych výrobcov a pestovateľov, ktorí sú už niekoľko rokov súčasťou jarmoku. „Rozhodli sme sa, že stánky, ktoré sú situované na kolonádovom moste ponúkneme práve pre remeselníkov a drobným výrobcov až do Vianoc. Oravci ich tak budú môcť podporiť napríklad nákupom vianočných darčekov pre svojich blízkych,“ doplnil primátor s tým, že nemusí ísť o dlhodobý, respektíve každodenný prenájom. Predpokladaná prevádzková doba v stánku bude v pracovné dni od 7:00 do 17:00 hodiny. V sobotu od 7:00 do 14:00 hodiny, prípadne podľa dohody.

Okrem praktickej funkcie most ponúka aj umelecké využitie či spoločenský priestor a zároveň aj zaujímavé priestory na prezentovanie svojich výrobkov. Denne cezeň prejde približne štyritisíc ľudí.

Samospráva z neho vytvorila miesto na prezentovanie výrobkov lokálnych remeselníkov, pestovateľov, výrobcov a drobných podnikateľov. Snahou je ponúknuť priestor ľuďom, ktorí  majú nejakú záľubu a chcú raz za týždeň, mesiac alebo počas sezóny odpredať svoje produkty alebo výrobky. „Most neplní len funkciu samotného prechodu ponad rieku, ale je aj spoločenským priestorom. Práve preto sme sa rozhodli ponúknuť stánky všetkým trhovníkom, remeselníkom a drobným pestovateľom na krátkodobý jednodňový prenájom za symbolický poplatok päť eur za deň vrátane energii,“ vysvetlila Monika Salvová z Turistického informačného centra v Dolnom Kubíne.

V stánkoch sa budú môcť predávať remeselné výrobky, hand made výrobky, prebytky z vlastnej úrody, balené potravinové výrobky alebo iné obdobné tovary okrem hotových jedál určených na priamy konzum.

V prípade záujmu stačí, aby predajcovia a remeselníci kontaktovali  Moniku Salvovú z Mestského úradu v Dolnom Kubíne na emailovej adrese monika.salvova@dolnykubin.sk. V priestoroch stánku je k dispozícii zásuvka elektrickej energie na 220 V, na ktorú sa môžu predajcovia napojiť a v prípade potreby sú k dispozícii toalety v priľahlej prevádzke nachádzajúcej sa v blízkosti mosta.

Dolnokubínsky Kolonádový most je raritou v celoslovenskom i stredoeurópskom meradle. Obdobná stavba stojí už len v Česku, Švajčiarsku a Francúzsku. Bol postavený v roku 1994 a podľa takzvaného Kaplnkového mosta. Je vyhotovený z dreva a na strechu bol použitý šindeľ.  Most vedie ponad rieku Orava a spája starú časť mesta s mestskou časťou Veľký Bysterec.

Zdroj: Mesto Dolný Kubín

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať