Mesto Dolný Kubín zrekonštruovalo hasičskú zbrojnicu v mestskej časti Kňažia

Mesto Dolný Kubín zrekonštruovalo  hasičskú zbrojnicu v mestskej časti Kňažia
Foto: Mesto Dolný Kubín

Dolnokubínska samospráva v týchto dňoch ukončila práce na rekonštrukcii hasičskej zbrojnice v mestskej časti Kňažia, ktorá bola zameraná na zníženie energetickej náročnosti budovy. Po realizácii verejného obstarávania sa podarilo samospráve znížiť celkové náklady o takmer 10-tisíc eur na sumu 30 259 eur. Z tejto čiastky získala radnica finančné prostriedky v objeme 28 746 eur z prostriedkov Ministerstva vnútra SR. Zvyšných     1 513 eur spolufinancovalo mesto.

„Cieľom projektu bolo zvýšenie energetickej hospodárnosti budovy hasičskej zbrojnice, realizáciou rekonštrukcie fasády budovy či výmeny a úpravy pôvodných fasádnych otvorov na budove, ako sú okná, vstupné dvere či garážové vráta. Taktiež výmenou pôvodných interiérových svietidiel v budove za úsporné LED svietidlá,“ ozrejmil Pavol Starek, vedúci Odboru výstavby a životného prostredia na Mestskom úrade v Dolnom Kubíne.

Vďaka rekonštrukcii sa zníži spotreba energie v celej budove. „Aj vďaka týmto krokom očakávame zníženie nákladov na prevádzku budovy hasičskej zbrojnice a zabezpečenie zvýšenia ochrany verejných priestranstiev a obyvateľstva pred požiarmi,“ doplnil Starek.

Radnica už v minulosti získala financie z dotácie ministerstva vnútra na rekonštrukciu hasičskej zbrojnice v mestskej časti Záskalie. „Aj v tomto prípade sa nám podarilo získať finančné prostriedky na realizáciu rekonštrukcie ďalšej hasičskej zbrojnice v meste, kde sa nám aj za pomoci dobrovoľníkov práve z radov hasičov podarilo obnoviť kompletne celú budovu. Dobrovoľní hasiči na Kňažej sa okrem plnenia svojich povinnosti aktívne podieľajú aj na spoločenskom a kultúrnom živote práve vo svojej časti mesta,“ povedal Ján Prílepok, primátor mesta.

Členovia Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) sa zapájajú do viacerých akcií na Kňažej a pomáhajú s organizovaním rôznych podujatí v meste. Našťastie, v poslednej dobe nemali žiadne zásahy, ani výjazdy k požiarom. Pätnásť členov DHZ Kňažia si zrekonštruovalo a skrášlilo miesto, ktoré nevyužívajú len pri zásahoch, ale aj pri rôznych spoločenských akciách. Potrebný materiál si zabezpečili z vlastných zdrojov a s nákupom farby im finančne pomohla dolnokubínska samospráva. „V najhoršom stave boli vnútorné steny garáže. Rozhodli sme sa trochu zveľadiť náš stánok, lebo už dlhé roky sme tam nič nerekonštruovali. Bola potrebná revízia elektroinštalácie, robili sa nanovo elektrické rozvody a svietidlá, ponaťahovali sme omietky a na konci sme maľovali,“ vysvetlil predseda DHZ Kňažia Miroslav Ondrek.

Tento projekt je spolufinancovaný zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky z kapitoly Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.

Zdroj: Mesto Dolný Kubín

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať