Mesto Liptovský Hrádok si uctilo pamiatku npor. Ing. Alexandra Gaála

Mesto Liptovský Hrádok si uctilo pamiatku npor. Ing. Alexandra Gaála
Foto: Mesto Liptovský Hrádok

Mesto Liptovský Hrádok si uctilo pamiatku npor. Ing. Alexandra Gaála. Mesto o tom informuje na svojej stránke.

19. januára 2006 sa pri maďarskej obci Hejce stala najväčšia letecká tragédia v novodobých slovenských dejinách. Pri návrate z Kosova z misie KFOR havarovalo vojenské lietadlo AN-24. Tragédia si vyžiadala 42 obetí: 41 profesionálnych vojakov a jedného civilného zamestnanca ministerstva obrany SR. Prežil iba vojak Martin Farkaš, ktorý bol v tom čase nadporučík.

Táto tragédia veľmi zasiahla aj mesto Liptovský Hrádok, keďže jednou z obetí bol aj jeho obyvateľ npor. Ing. Alexander Gaál. Jeho pamiatku pripomína aj pamätná tabuľa, ktorá je umiestnená na Lubyho lúke. Práve pri tabuli npor. Ing. Alexander Gaála zapálil primátor Liptovského Hrádku a predseda Združenia miest a obcí Slovenska Branislav Tréger symbolickú sviečku, ktorou sme si v Liptovskom Hrádku pripomenuli toto nešťastie.

„Mrzí ma, že pre aktuálnu pandemickú situáciu sme si pamiatku nášho spoluobčana npor. Ing. Alexander Gaála i ďalších obetí nemohli pripomenúť vo väčšom počte. Symbolickú sviečku na počesť nášho spoluobčana i jeho kolegov, ktorí zahynuli krátko pred návratom do svojej vlasti, som zapálil v mene všetkých obyvateľov nášho mesta. Česť ich pamiatke,“ uviedol Branislav Tréger.

Zdroj: Mesto Liptovský Hrádok

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať