Mesto Liptovský Mikuláš má záujem o spätné odkúpenie areálu na ulici Kpt. Nálepku

Mesto Liptovský Mikuláš má záujem o spätné odkúpenie areálu na ulici Kpt. Nálepku
Foto: FB/Mesto Liptovský Mikuláš

Primátor Ján Blcháč oslovil listom rektora Žilinskej univerzity Jozefa Jandačku, aby spoločne doriešili vysporiadanie areálu univerzity na ulici Kpt. Nálepku pod Hájom. Mesto o tom informuje na svojej stránke.

Žilinská univerzita dostala v roku 2008 od mesta za symbolickú korunu dve budovy v areáli horných kasární za účelom výchovno-vzdelávacieho procesu. Univerzita však nemá záujem ďalej tieto budovy prevádzkovať, uvažuje preto o ich predaji. Mesto chce získať pôvodné mestské budovy späť za sumu, ktorú univerzita investovala do obnovy týchto budov a do nákupu priľahlých pozemkov.

V roku 2020 sa uskutočnili dve rokovania medzi radničnými a vedením univerzity. Ich záverom bolo, že univerzita má mestu doručiť ponuku na odkúpenie všetkých nehnuteľností s podrobným vyčíslením nákladov, kúpnou cenou, účtovnými dokladmi a znaleckým posudkom. Táto ponuka mala podliehať schvaľovaniu v mestskom zastupiteľstve. Mestu však takáto ponuka doručená nebola. Na radnicu prišlo len oznámenie, že univerzita ponúka nehnuteľnosti ako celok na predaj v obchodnej verejnej súťaži. Mesto podalo na súd návrh na nariadenie neodkladného opatrenia, aby sa Žilinská univerzita zdržala akéhokoľvek prevodu vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam nadobudnutým od mesta tretej osobe bez súhlasu mesta a rozhodnutia zastupiteľstva.

Primátor deklaroval záujem zvolať ďalšie rokovanie s rektorom a ďalšími zástupcami univerzity. „Našou snahou je nájsť riešenie, ktoré bude prijateľné pre obe strany s akceptovaním nárokov mesta, ktoré vyplývajú zo zmluvne dohodnutých podmienok. Navrhujeme, aby mesto objekty univerzity odkúpilo späť za výšku nákladov, ktoré boli zhodnotené cez eurofondy a prikúpené pozemky. To sa však musí stretnúť aj s podporou v mestskom zastupiteľstve. Objekty by sme vedeli využiť napríklad na výstavbu nájomných bytov,“ uzavrel šéf radnice.

Zdroj: Mesto Liptovský Mikuláš

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať