Mesto myslí na najohrozenejšie skupiny, zariadenie pre seniorov sprísnilo preventívne oparenia

Mesto myslí na najohrozenejšie skupiny, zariadenie pre seniorov sprísnilo preventívne oparenia

Zariadenie pre seniorov ÚSMEV v Žiline je uzatvorené. Aktivity sú obmedzené, vychádzky seniorov sú dovolené len v exteriéri areálu a neodkladné úradné záležitosti je možné realizovať len s doprovodom personálu. V reakcii na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu v meste Žilina a v okrese, zariadenie ÚSMEV sprísnilo aj ďalšie preventívne opatrenia.

Návštevy sú v zariadení naďalej zakázané. Výnimku tvoria klienti v paliatívnej starostlivosti, ktorých môže navštíviť najviac jeden najbližší príbuzný jedenkrát týždenne na dobu 15 minút. Klientom monitoruje odborný personál telesnú teplotu dvakrát denne.

Sprísneným podmienkam podlieha aj prijímanie nových klientov do zariadenia. Pri príjme musia predložiť negatívny výsledok testu na ochorenie COVID-19 a sú preventívne oddelení od ostatných klientov na obdobie siedmych dní. Návrat klientov z ústavného zdravotníckeho zariadenia je rovnako podmienený negatívnym výsledkom testu. V zariadení pre seniorov ÚSMEV musia ešte na sedem dní absolvovať povinnú karanténu pod dohľadom odborného personálu.

Skupinové spoločenské aktivity sú v zariadení obmedzené, uskutočňujú sa najmä v menších skupinách a s dodržaním hygienicko-epidemiologických opatrení. Nákupy pre seniorov zabezpečuje personál zariadenia. Príbuzní môžu nosiť klientom zariadenia nutné veci pre osobnú potrebu každú stredu a piatok od 8.00 do 16.00 hod.

„Myslíme na najzraniteľnejšie skupiny, ktoré môže nový koronavírus postihnúť. Aktualizácia a sprísnenie preventívnych opatrení v mestskom zariadení pre seniorov sú reakciou na zhoršujúcu sa situáciu. Majú za cieľ jediné, a to predovšetkým chrániť obyvateľov zariadenia. Už v minulých mesiacoch sa ukázalo, že prijaté opatrenia v ÚSMEVE, hoci sa mohli zdať prísne, mali svoj význam a ochránili seniorov, personál aj najbližších. Ďakujem klientom a personálu zariadenia, že to tak statočne a zodpovedne zvládajú,“ podotkol primátor mesta Peter Fiabáne.

Úsmev – zariadenie pre seniorov sa nachádza na sídlisku Solinky v Žiline. Celoročne poskytuje pobyt pre 64 seniorov v 40 jednoizbových a ôsmich dvojizbových bytoch.

V záujme väčšej zdravotnej bezpečnosti zaviedlo v týchto dňoch mesto aj ďalšie preventívne opatrenie, ktoré sa t-19COVID_ýka jedálni pre seniorov, ktoré ma vo svojej správe.  V Jedálňach na Námestí J. Borodáča 1 a na Lichardovej ulici č. 44 v Žiline a vo Výdajni stravy na ulici A. Kmeťa 38 bude od štvrtku 8. októbra vykonávať pri vstupe jej personál povinné meranie telesnej teploty stravníkov.

Viac informácií o koronavíruse a prijímaných preventívnych opatreniach v meste nájdete na internetovej stránke: https://koronavirus.zilina.sk.

Zdroj: Vladimír Miškovčík, hovorca mesta Žilina

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať