Mesto Ružomberok predstavuje program kultúrneho leta 2021

Mesto Ružomberok predstavuje program kultúrneho leta 2021

Kultúrne leto v Ružomberku zvané „Leto u Hýroša“ bude túto sezónu pozostávať z 80 hlavných vystúpení a aktivít, ktoré budú doplnené o desiatky partnerských podujatí. Organizované bude počas mesiacov júl až august a všetky aktivity budú pre domácich aj návštevníkov zadarmo. 

Leto u Hýroša je obnovené kultúrne leto, ktoré sa v modernej podobe organizuje od roku 2019. Podujatia budú tento rok realizované v dňoch od 1.7. do 29.8. celkovo šesťkrát do týždňa, pričom každý deň bude patriť inému druhu umenia. Pondelky budú venované podujatiu Prečítané leto, ktoré bude organizované v Mestskej knižnici. V utorky si môže každý záujemca vyskúšať maľovanie s lektorom na podujatí Plenér v parku. Stredy budú patriť obľúbenému podujatiu Spoznaj mesto so sprievodcom, počas ktorého budú účastníci s certifikovanou sprievodkyňou Miriam Považanovou uvedení do nepoznaných zákutí mesta. Pre priaznivcov literatúry bude počas štvrtkov organizovaná diskusia so známymi spisovateľmi, spojená s čítaním a podpisovaním kníh. Piatky budú už tradične patriť hudobným koncertom a v nedeľu sa bude program deliť na vystúpenia pre seniorov a vystúpenia pre deti.

„V porovnaní s minuloročným programom sme upriamili náš záujem okrem hudby aj na literatúru a výtvarné umenie, pretože si myslíme, že tento druh umenia si zaslúži väčšiu pozornosť a aj priestor. Hlavnou myšlienkou Leta u Hýroša je nielen prísť kultúru konzumovať, ale naučiť sa ju aj osobne vytvárať a k tomuto účelu slúži výtvarný plenér, kde si bude môcť každý vyskúšať maľbu obohatenú o odbornú pomoc. Vytvárať umenie sa môže každý návštevník naučiť aj počas diskusií so spisovateľmi, ktoré budú prebiehať ako priateľský rozhovor moderátora so spisovateľom, počas ktorého zistíme aké ťažké je napísať knihu, ako sa hľadá múza a koľko času a energie na výrobu knihy potrebujeme,“ povedal Viktor Mydlo, hovorca mesta a spoluautor kultúrneho programu, ktorý zároveň dodal, že kultúrne leto si splní svoj účel len vtedy, keď diváci budú z programu odchádzať nielen naplnení umením ale predovšetkým aj vzdelanejší, než na podujatie prichádzali.

Príprava tohoročného programu sa začala už v marci, kedy za pracovný stôl zasadli predstavitelia Kultúrneho domu Andreja Hlinku a Mesta Ružomberok. Neskôr sa zoskupenie rozšírilo aj o vedenie Liptovského múzea, vedenie Mestskej knižnice a vedenie Galérie Ľudovíta Fullu – organizácií, ktoré sa spolupodieľajú na kultúrnom programe Leta u Hýroša.

Program vytvára priestor na umelecké vyžitie pre všetky vekové kategórie a organizátori majú na každé vystúpenie pripravený aj záložný plán pre prípad, že by organizovaniu neprialo počasie. „Veľká väčšina podujatí bude organizovaná v Parku Š. N. Hýroša, ktorý poskytuje priestor na umelecké aktivity pod holým nebom. V prípade, že by bolo výrazne zlé počasie, aktivity budú organizované v ružomberskej Synagóge,“ ozrejmil Ján Pavlík, riaditeľ Kultúrneho domu Andreja Hlinku.

Pôvodný rozpočet na organizovanie Leta u Hýroša bol nastavený do výšky 10 000€ a hradený mal byť výlučne z prostriedkov OOCR Liptov. Počas príprav musela byť suma na organizovanie programu navýšená o ďalších 5 000€, ktoré pomohli viac obohatiť kultúrny program v meste. O navýšenie sa postarala spoločnosť Mondi SCP, ktorá finančné prostriedky venovala Mestu Ružomberok. Celkový rozpočet by tak nemal presiahnuť 15 000€, čo je suma vyhradená na a organizovanie všetkých podujatí, organizačné výdavky a výdavky spojené s dezinfekciou a ochranou. „Našou najväčšou otázkou bolo, ako bude kultúrne leto v skutočnosti prebiehať. Prvé organizačné mesiace platili skutočne prísne hygienické opatrenia. Neskôr sa vďaka kultúrnemu Covid automatu situácia mierne zlepšila a dnes to vyzerá už dobre, no nemôžeme si dovoliť situáciu podceniť,“ povedal Pavlík.

Z bezpečnostných dôvodov bude Park Š. N. Hýroša ohradený zábranami, jasne budú označené vchody a východy z parku a každý návštevník dostane na ruku pásku, aby organizátori vedeli kedykoľvek preukázať počet návštevníkov v zmysle platnej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Nevyhnutné bude prekrytie dýchacích ciest návštevníkov. Počas aktivít v parku budú všetkým návštevníkom prístupné aj verejné toalety a pravdepodobne aj občerstvenie, ktorého podávanie v týchto dňoch ešte nie je jasné ani potvrdené.

Kulturne_leto_jul2021

Kulturne_leto_august2021

Zdroj: Mesto Ružomberok

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať