Mesto Žilina ocenilo najúspešnejších športovcov za rok 2019

Ceny za minuloročné úspechy si zo slávnostného galavečera v pondelok 22. júna odniesli najlepší žilinskí športovci z radov dospelých i mládeže. Samospráva ocenila aj športové podujatie roka, najlepší kolektív či športových trénerov.

„Som veľmi rád, že žilinský šport po sebe zanecháva významnú stopu nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Ako športovec viem, koľko sebazaprenia, tvrdej driny, energie a času vyžaduje športová príprava. Presadiť sa v slovenskej, európskej či svetovej špičke je veľmi ťažké, preto sa teším z každého úspechu Žilinčanov a ďakujem im za reprezentáciu nášho mesta a Slovenska. Samozrejme, aj v ďalších rokoch im prajem čo najviac športových cien a úspechov,“ podotkol primátor Žiliny Peter Fiabáne.

Najúspešnejšími športovcami mesta Žilina za rok 2019 sa v nasledujúcich kategóriách stali:

• 10. miesto – Vanesa Šelmeková, krasokorčuľovanie, Figure Skating club

Významná činnosť športovca za dlhoročné zásluhy, rozvoj a preslávenie športu v meste Žilina (bez poradia):

• XVIII. ročník Jarná cena Žiliny 2019

Športovcom Žiliny za rok 2019 sa stal 28-ročný thaiboxer, Milan Paleš, z Diamond Gymu Žilina. Najlepší slovenský standup bojovník podpísal vlani v lete trojročný kontrakt s organizáciou Enfusion, ktorá mu zabezpečuje účasť na svetovej sérii turnajov. Rok 2019 zakončil bilanciou tri víťazstvá a jedna prehra. Ako jediný thaiboxer z bývalého Československa sa kvalifikoval na finále World Grand Prix K1 v Japonsku. Vo svetovom rankingu je momentálne na ôsmom mieste vo váhe do 70 kilogramov. Druhé miesto v kategórii dospelých športovcov obsadil Dominik Holec. 25-ročný odchovanec žilinského futbalu patrí k špičke brankárov Fortuna ligy. Na treťom mieste sa v hodnotení umiestnil cyklista Peter Ftorek, ktorý sa vo veku 71 rokov stal majstrom sveta v kategórii masters v poľskej Poznani, trojnásobným národným šampiónom v masters kategórii a víťazom v súťaži TOP-TEN Masters Slovensko v cestnej cyklistike veteránov.

Kategóriu mládežníkov ovládol cyklista Martin Svrček z CyS – Akadémie Petra Sagana. Vo svojich 17 rokoch sa v minulom roku stal celkovým víťazom seriálu Slovenského pohára na ceste a majstrom Slovenska v cestných pretekoch. Za hranicami Slovenska skončil na 3. mieste na medzinárodných etapových Pretekoch mieru kadetov v Jevíčku, kde zvíťazil v dvoch etapách a bol držiteľom zeleného dresu. Najväčším úspechom však bol zisk bronzovej medaily v cestných pretekoch na európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF) v Baku. 17-ročná Zuzana Michaličková, talentovaná plavkyňa a triatlonistka žilinského klubu Nereus, obsadila medzi mládežníkmi druhé miesto. Juniorská reprezentantka a trojnásobná majsterka Slovenska je aktuálnou držiteľkou slovenského juniorského rekordu na 50 metrov voľný spôsob, ktorý už sama dvakrát prekonala. V minulom roku sa stala národnou juniorskou a seniorskou majsterkou v sprinth triatlone, na Majstrovstvách Európy v Holandsku v zimnom triatlone zvíťazila a na svetom šampionáte v Taliansku skončila na striebornej pozícii. Tretie miesto v tejto kategórii patrí 19-ročnému futbalistovi Jánovi Bernátovi, ktorý sa v mladom veku veľmi rýchlo etabloval v A mužstve žilinského MŠK. Za prvý polrok medzi mužmi nastrieľal 7 gólov, čím sa stal najlepším slovenským strelcom v jesennej časti Fortuna ligy.

Ako najúspešnejší športový kolektív za rok 2019 boli vyhodnotení mladí futbalisti žilinského MŠK, ktorí ovládli slovenskú dorasteneckú ligu U17. Počas celej sezóny predvádzali vyrovnané a suverénne výkony, čoho výsledkom bol zisk majstrovského titulu s 15 bodovým náskokom pred druhým bratislavským Slovanom. Zisk titulu zaistil Žilinčanom účasť vo finále Československého pohára, v ktorom však nešťastne podľahli pražskej Sparte. Kategóriu športový kolektív dopĺňa na druhom mieste MsHKM Žilina 8. trieda. Mladí žilinskí hokejisti môžu sezónu 2018/2019 považovať za náročnú, ale aj mimoriadne úspešnú. Počas celej sezóny viedli náročné a úspešné boje s ligovými konkurentmi, ktoré im zaručili účasť na finálovom turnaji Majstrovstiev Slovenska starších žiakov v Michalovciach, kde získali striebornú medailu. Trojicu najúspešnejších dopĺňajú basketbalisti z BK Slávia Žilina. Na zápasoch ich navštevuje pravidelne veľké množstvo fanúšikov nielen na domácej pôde. V extralige, ktorá je preplnená legionármi, sa v kádri BK Slávia úspešne uplatňujú domáci hráči, ktorí tvoria aj základ Slovenskej reprezentácie.

Žilinská samospráva ocenila aj dve najúspešnejšie športové podujatia minulého roka. Mesto Žilina sa stalo pravidelnou zastávkou svetovej bojovej show Enfusion. Počas celého roka je organizovaná 20-kolová séria podujatí po celom svete a súčasťou je vďaka organizátorovi Diamond Gym aj Žilina ako jediné mesto na Slovensku.
V roku 2019 sa uskutočnil už 18. ročník medzinárodného plaveckého podujatia Jarná cena Žiliny pod organizátorskou taktovkou Plaveckého klubu TENAX Žilina. Viac ako 600 plavcov z celého sveta sa zúčastnilo podujatia, ktoré je zaradené do kalendára svetovej federácie FINA a snažili sa plniť limity na dve najvýznamnejšie podujatia v rokoch 2019 a 2020, Majstrovstvá sveta v Kórei a Olympijské hry v Tokiu.

Ocenenia v kategórii Významná činnosť športového trénera za dlhoročné zásluhy, rozvoj a preslávenie športu v meste Žilina si tento rok prevzali 65-ročný Ivan Šimček a 80-ročný Dušan Chlapík. Obe mená patria k legendám žilinského futbalu a hokeja.

Bývalý dlhoročný ligový útočník Šimček v drese Dukly Banská Bystrica a ZVL Žilina odohral v rokoch 1979 až 1988 celkovo 194 stretnutí v Československej a Slovenskej národnej lige, strelil 24 gólov. Po skončení hráčskej kariéry sa vydal na trénerskú dráhu, ako dlhoročný mládežnícky tréner pôsobil v MŠK Žilina, kde mu prešli rukami viacerí ligoví futbalisti. Okrem mládeže pôsobil aj ako asistent trénera pri prvom tíme MŠK Žilina, s ktorým vyhrali v roku 2002 prvý ligový titul. V súčasnosti sa venuje mladým nájdeným futbalistom v Akadémii MŠK Žilina. Bývalý stredopoliar v ZVL Žilina Chlapík sa narodil v Trenčíne, no najviac ligových stretnutí odohral a väčšinu futbalovej kariéry prežil v Žiline. V žlto-zelenom drese odohral 102 ligových stretnutí, strelil 11 gólov. Po skončení kariéry sa vydal na právnickú kariéru a pôsobil aj ako funkcionár v telovýchove. Stal na čele vtedajšej ZVL Žilina, následne bol predsedom MŠK Žilina. Ako právnik sa angažoval v MsHK Žilina.

Najlepších športovcov, ktorých spomedzi seba každoročne nominujú športové kluby, oceňuje žilinská radnica už od roku 2009. 12. ročník podujatia bol v pôvodnom termíne odložený v dôsledku preventívnych opatrení proti šíreniu nového koronavírusu.

Zdroj: Mesto Žilina