Mesto Žilina plánuje v budúcom roku množstvo investícií, definitívne o nich rozhodnú poslanci

Mesto Žilina plánuje v budúcom roku množstvo investícií, definitívne o nich rozhodnú poslanci

Poslanci Mestského zastupiteľstva v Žiline budú na koncoročnom zasadnutí v pondelok 13. decembra schvaľovať rozpočet mesta. Okrem finančného plánu na jednotlivé oblasti pôsobenia, ktoré mesto zabezpečuje, je súčasťou najdôležitejšieho dokumentu mesta aj 102 investičných akcií v celkovej hodnote takmer 6 mil. eur, ktoré plánuje žilinská samospráva realizovať.

„Som veľmi rád, že vedenie mesta nečakalo na posledný rok funkčného obdobia, ale systematicky, kontinuálne už od svojho nástupu realizovalo množstvo investičných akcií. Nešlo len o projekty, ktoré sme zdedili po našich predchodcoch, ale predovšetkým išlo o nové akcie, na realizáciu ktorých sme využili prostriedky z EÚ či vlastné rozpočtové zdroje. Zároveň som rád, že sa nám napriek náročnému obdobiu spojenému s koronavírusom darí realizovať aj investičné akcie, ktoré uprednostňovali poslanci vo svojich obvodoch. Veľká časť investičných projektov kopíruje priority mestského úradu, no rešpektujú aj potreby verejnosti či mestských poslancov. Úprimne a otvorene hovorím, že nie sme schopní za jedno štvorročné volebné obdobie vyriešiť všetky požiadavky. Mesto ma obrovský investičný dlh, ktorý sa niekoľko rokov neriešil. Snažíme sa ho postupne odstraňovať, no nejde to z týždňa na týždeň,“ vysvetlil primátor Žiliny Peter Fiabáne.

Suma 800-tisíc eur je v mestskom rozpočte vyčlenená na stavebné úpravy budovy bývalej základnej školy na Hollého ulici pre potreby materskej školy. V roku 2022 sa bude mesto na základe zmluvy so Žilinskou univerzitou podieľať aj na spolufinancovaní výstavby atletického oválu s ihriskom. Vybudovanie mestského trhoviska bude stáť 170-tisíc eur, 150-tisíc eur mesto investuje do rekonštrukcie výťahov budovy Úsmev – Zariadenia pre seniorov.

Mesto bude aj v roku 2022 naďalej systematicky pokračovať v rozširovaní kapacít mestských materských škôlok, modernizácii knižníc, odborných i jazykových učební na základných školách v hodnote viac ako 2,2 mil. eur (suma zahŕňa výšku nenávratných finančných príspevkov a spolufinancovania z vlastných zdrojov).

V budúcom roku sa v Žiline rozšíria aj možnosti využitia cyklodopravy o nové kilometre cyklotrás a cykloprístrešky. Začne sa pracovať na budovaní cyklotrasy V10, ktorá bude smerovať od hypermarketu TESCO do centra mesta po ulici M. R. Štefánika. Vybuduje sa aj prvý úsek cyklotrasy V9, ktorý bude smerovať zo sídliska Vlčince smerom na Vodné dielo Žilina. V neposlednom rade sa začnú i práce na budovaní cyklotrasy H2, a to konkrétne na úseku II., ktorý bude smerovať zo sídliska Solinky do centra mesta. Žilinská samospráva bude projekty realizovať prostredníctvom schválených financií z projektov Európskej únie.

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať