Múzeum kysuckej dediny bude patriť počas nedele drotárskym majstrom

Múzeum kysuckej dediny bude patriť počas nedele drotárskym majstrom

Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravuje v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke dňa 30. augusta 2020 podujatie pod názvom Drotári, drotári v tom našom chotári.

Od 10. do 16 hodiny budú pre vás pripravené tvorivé dielne „Majstri drotári“ pri objekte Dom kysuckého drotára, pod vedením drotárskych majstrov Róberta Hozáka, Juraja Šeríka a Miroslava Kalmana. Návštevníci sa tak budú môcť oboznámiť s rôznymi technikami drôtovania a aj si tieto techniky sami vyskúšať.

O 11. hodine si môžete vypočuť zaujímavú prednášku pod názvom „Drotári z Kysúc“ od nášho odborného pracovníka etnológa PhDr. Alojza Kontrika, ktorá sa uskutoční v Stanici Skanzen. Tu si v čase od 11. 30 do 16. hodiny môžete pozrieť aj film z nášho archívu pod názvom Drotári. O 13. hodine nebude chýbať tradičná Svätá omša pri Kaplnke Panny Márie Ružencovej zo Zborova nad Bystricou.

O 13.45 hodine sa bude konať sadenie nezábudiek pri objekte kaplnky, ktoré bude venované pamiatke vojakov z drotárskeho regimentu, ktorí padli v I. svetovej vojne na Sočskom fronte. Zaujímavosťou je, že semienka sú prinesené priamo z Kobaridu, centra Cesty mieru v Slovinsku, ktoré je dokumentačným strediskom I. svetovej vojny. O 14. hodine je naplánovaný „Odchod drotárov do sveta“. Ide o kultúrny program v podaní Folklórnej skupiny Staškovanka zo Staškova.

Výstava Drotári a drotárstvo v objekte Stanica Skanzen bude sprístupnená, tak ako počas celej sezóny aj v tento deň.

Zdroj: Kysucké múzeum v Čadci

 

TP
ADMINISTRATOR
PROFIL

Podobné články

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Sme na Facebooku

Kalendár podujatí

Žiadna udalosť nebola nájdená!

Najčítanejšie články

Mohlo by vás zaujímať